PRZEKSZTAŁCENIE JEDNOOSOBOWEGO PRZEDSIĘBIORCY W SPÓŁKĘ KOMANDYTOWO-AKCYJNĄ

Jak obiecałem, aktualnie na blogu skupiam się na spółkach komandytowo-akcyjnych. Temat chwilowo „modny”, jako że te spółki mogą być dla niektórych dobrym rozwiązaniem aby uniknąć zwiększonych obciążeń podatkowych.

Przypominając – do tej pory na blogu opisałem reguły opodatkowania wspólników tych spółek, wskazałem czy wspólnicy tych spółek podlegają obowiązkom płacenia składek na ZUS i składkę zdrowotną, omówiłem dlaczego spółki te mają szansę stać się popularnymi po wejściu w życie tzw. Polskiego Ładu oraz czy można założyć jednoosobową S.K.A.

Jak wielokrotnie wskazywałem na blogu, metod zmiany prowadzenia działalności gospodarczej na inną jest sporo. W szczególności można:

    • dokonać formalnego przekształcenia;
    • założyć od podstaw nową spółkę i wnieść (albo sprzedać) do niej przedsiębiorstwo;
    • założyć od podstaw nową spółkę, która po prostu rozpocznie działalność przy jednoczesnym stopniowym wygaszaniu dotychczasowej.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety (a w Kancelarii zawsze dostosowujemy je do konkretnego Klienta, jego oczekiwań i prowadzonej działalności).

Trzeba też pamiętać, że nie zawsze każde z tych rozwiązań można zastosować. W szczególności ograniczenia dotyczą możliwości dokonania przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy.

Samo przekształcenie ma zasadniczo dosyć duże korzyści. Polega bowiem po prostu na zmianie formy prowadzenia działalności, przy zachowaniu wszystkich umów, majątku i automatycznym przejęciu zobowiązań przez powstałą w wyniku przekształcenia spółkę. Tematykę samego przekształcenia i jego skutków opisałem już na blogu dosyć gruntownie, dlatego też zachęcam Państwa do tamtych wpisów dostępnych (tutaj, tutaj i tutaj.) Natomiast dla tematyki dzisiejszego wpisu szczególnie natomiast istotny jest jeden z moich tekstów, który opisywał procedurę przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę z o.o.

No dobrze. To czy można w ogóle przeprowadzić procedurę przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w S.K.A.?

Zgodnie z art. 584(1) i nast. k.s.h. i tytułem Rozdziału 6, jednoosobowy przedsiębiorca może przekształcić się tylko w spółkę kapitałową. A więc w spółkę z o.o., akcyjną czy prostą spółkę akcyjną. Bowiem tylko te mogą być jednoosobowe, a przedsiębiorca staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

Tak więc, zasadniczo, nie ma możliwości dokonać przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorstwa w spółkę komandytowo-akcyjną (choć można spróbować, ale tutaj może być problem z przeprowadzeniem samej procedury). Można tylko założyć od podstaw nową spółkę i wnieść (sprzedać) do niej przedsiębiorstwo albo je stopniowo wygaszać. Co zresztą i tak może być korzystniejszą podatkowo opcją, bo nowo założona S.K.A. może skorzystać z niskiego, 9% podatku CiT, a powstała w wyniku przekształcenia spółka już nie (więc pisałem o tym tutaj).

Natomiast nie ma żadnego problemu aby S.K.A. powstała w wyniku przekształcenia z innej spółki (zarówno osobowej lub kapitałowej) jak i spółki cywilnej.

W tym momencie pewnie część osób zacznie się zastanawiać dlaczego nie można przekształcić jednoosobowego przedsiębiorstwa w S.K.A., skoro istnieją wątpliwości na temat tego czy S.K.A. może być jednoosobowa i czasami takie spółki udaje się założyć (o czym pisałem tutaj). Mogę się tylko zgodzić – ale wszystko to jest wynikiem tego, że S.K.A., zupełnie bezsensownie i nie wiedzieć czemu, została zaliczona do spółek osobowych, mimo że wszystko (struktura, opodatkowanie) wskazuje na to, że faktycznie jest ona spółką kapitałową.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *