POŻYCZKA DLA MIKROPRZEDSIĘBIORCÓW A SPÓŁKA CYWILNA

We wczorajszym wpisie wskazałem, że jest to już ostatni z serii poświęconych pożyczkom udzielanych z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców. Naiwnie łudziłem się, że wystarczająco wyjaśniłem te przepisy i wątpliwości z nimi związane. Ale jak to zwykle bywa, życie weryfikuje takie oświadczenia – dosłownie godzinę po publikacji tamtego tekstu dostałem zapytanie czy z tej pożyczki może skorzystać spółka cywilna.

Pytanie to było jak najbardziej uzasadnione, dlatego też postanowiłem napisać jeszcze jeden tekst, wyjaśniając ten problem.

Zanim jeszcze przejdziemy do właściwej treści tego wpisu, chciałbym wskazać czym właściwie jest spółka cywilna. Na szczęście na ten temat poświęciłem już na blogu sporo treści, gruntownie (mam nadzieję) omawiając tą formę prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma więc sensu jeszcze raz się powtarzać, dlatego też odsyłam i zachęcam Państwa do lektury tamtych wpisów, w tym zwłaszcza poświęconych kwestiom:

Z pewnością po lekturze tych wpisów pojawią się wątpliwości, jak nie od razu odpowiedź co do tego czy s.c. może o tą pożyczkę wystąpić.

Tak jak wskazałem w pierwszym wpisie poświęconym tej tematyce, z pożyczki mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców.

Mikroprzedsiębiorcą jest natomiast przedsiębiorca, który, w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Kluczowym dla ustalenia więc czy spółka cywilna może uzyskać przedmiotową pożyczkę jest ustalenie czy jest ona przedsiębiorcą.

Z ogólnej definicji przedsiębiorcy, zawartej w art. 4 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, widać od razu, że odpowiedź na powyższe wątpliwości będzie negatywna. Przepis stanowi bowiem, że: przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.

Tymczasem żaden przepis prawa nie przyznaje spółce cywilnej zdolności prawnej (jak ma to miejsce np. w przypadku spółek osobowych). Ostatecznie problem rozwiewa ust. 2 tego przepisu, który wprost stwierdza, że: przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Tak więc skoro spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, to nie może uzyskać pożyczki. Mogą tego natomiast dokonać jej wspólnicy.

Dlatego też we wniosku o udzielenie pożyczki należy podać dane wspólnika spółki cywilnej, wskazując, że występuje on o pożyczkę jako wspólnik tej spółki. Jako załącznik do wniosku trzeba też przedłożyć umowę spółki cywilnej – co prawda z przepisów wymóg ten nie wynika, ale taki jest wymóg urzędów pracy.

I teraz pojawia się kolejna wątpliwość. Skoro o pożyczkę występuje wspólnik spółki cywilnej, to czy obostrzenia dot. mikroprzedsiębiorcy muszą być spełnione wobec niego czy spółki cywilnej? Inaczej mówiąc – czy bierzemy pod uwagę ilość zatrudnionych przez s.c. i jej obrót czy przedsiębiorcy?

Oczywiście nie jest to wyjaśnione w przepisach, ale w mojej ocenie należy brać pod uwagę dane spółki cywilnej. W końcu o pożyczkę występujemy jako jej wspólnik, tak więc gdy s.c. zatrudnia więcej niż 10 osób to ciężko uznać, by ta pożyczka przysługiwała jej wspólnikom.

Niemniej, w razie dużych wątpliwości, zawsze pozostaje telefon do urzędu pracy (najlepiej też właściwego dla nas, jako że urzędy mają często swoje własne interpretacje czy wytyczne).

78 komentarzy:
  1. Zoozka
    Zoozka says:

    Dzień dobry,

    Czy w związku z powyższym każdy ze wspólników może ubiegać się o uzyskanie pożyczki?

    Co do obostrzeń dotyczących wymagań to instytucje interpretują jak im jest to wygodnie. Np. przy wniosku o zwolnienie z ZUS wspólników s.c. (jako przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą) bierze pod uwagę kryterium przychodów, bo wspólnicy pracowników nie zatrudniają (pracownicy zatrudnienie przez s.c.).

    Pozdrawiam,

    Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      Przedsiębiorcą jest każdy ze wspólników s.c., więc każdy może się ubiegać. Aczkolwiek jak wpłynie to na wysokość pożyczki ciężko powiedzieć. Niewykluczone, że UP uzna, że przyzna pożyczkę 5tys dla spółki cywilnej, więc po 2,5tys dla każdego ze wspólników. Niestety przepisy nie są dopracowane, nie wiadomo jakimi kryteriami się UP kieruje i ma kierować.

      Odpowiedz
      • Kasia
        Kasia says:

        W związku z zapisem: „Przedsiębiorcą jest każdy ze wspólników s.c., więc każdy może się ubiegać.” – bardzo proszę o wyjaśnienie, czy poprawna będzie interpretacja, że jeśli każdy z tych wspólników, poza działalnością w spółce, prowadzi niezależnie swoją działalność gospodarczą (wspólnik 1 w tej samej miejscowości co siedziba spółki, wspólnik 2 w innym mieście), wówczas mogą się ubiegać o przyznanie pożyczki niejako dwukrotnie: jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą pod swoim nr NIP oraz jako wspólnik spółki (pod nr NIP spółki)?

        A jeśli tak, czy w przypadku przyznania pożyczki, złożone pod odpowiedzialnością karną wymagane oświadczenia:
        „5. nie otrzymałem nigdy pożyczki przyznawanej na podstawie art. 15zzd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. (…);
        6. nie złożyłem Wniosku o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy przyznawanej na podstawie art. 15zzd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. (…) w innym powiatowym urzędzie pracy, niż wskazany we wniosku.”

        nie zostaną uznane za oświadczenia fałszywe?

        Odpowiedz
        • Michał Gryz
          Michał Gryz says:

          Witam,
          zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa każda osoba może o pożyczkę ubiegać się tylko raz, niezależnie od tego ile ma działalności gospodarczych. Tak więc gdy mamy osobę, która jest wspólnikiem w s.c. i odrębnie prowadzi jeszcze JDG, to może sie o pożyczkę ubiegać tylko raz – przynajmniej tak wynika w wyjaśnień i wytycznych Ministerstwa.

          Odpowiedz
    • Mpi
      Mpi says:

      Dzień dobry
      Jeżeli ubiegam się o pożyczkę jako wspólnik spółki cywilnej, a platforma odrzuca wniosek że względu na ten sam regon, czy powinnam złożyć wniosek na spółkę?

      Odpowiedz
      • Michał Gryz
        Michał Gryz says:

        Wniosku na spółkę bym nie zalecał, bo s.c. nie może pożyczki otrzymać. Proszę przedzwonić do właściwego UP i się dopytać, bo każdy urząd ma swoje wytyczne. Ja bym złożył wniosek pisemny z pismem wyjaśniającym, że regon jest ten sam.

        Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      Nie, ani trochę. Wspólnik spółki komandytowej nie jest przedsiębiorcą – przedsiębiorcą jest sama spółka i to ona może wystąpić o pożyczkę, o ile jest mikroprzedsiębiorcą.

      Odpowiedz
      • Zygmunt
        Zygmunt says:

        Wspólnik spółki komandytowej czyli komandytariusz ?
        Z tego co wyczytałem komandytariusz jest przedsiębiorcą w rozumieniu Prawa Przedsiębiorcy – posiada NIP , rozlicza się wg. PIT36/36L, płaci pełny ZUS, choć nie musi być zarejestrowany w CEIDG/KRS i tym samym nie mieć REGON.
        Zatem czy może ubiegać się o przedmiotową pożyczkę?

        Odpowiedz
        • Michał Gryz
          Michał Gryz says:

          Wspólnik spółki komandytowej nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy Prawo Przedsiębiorców, bo jest nim spółka komandytowa. Wspólnik spółki komandytowej jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o PiT czy na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

          Odpowiedz
  2. Pracownik PUP
    Pracownik PUP says:

    Na podstawie wyjaśnień z MRPiPS informuję, że każdy ze wspólników spółki cywilnej może uzyskać pożyczkę, pod warunkiem, że spółka zatrudniania mniej niż 10 pracowników. We wniosku należy się posługiwać NIP-em wspólnika (nie spółki).

    Odpowiedz
    • Jan
      Jan says:

      A czy pożyczka na spółkę przysługuje wspólnikowi spółki cywilnej (która zatrudnia mniej niż 10 osób), który na swojej podstawowej działalności gospodarczej zatrudnia więcej niż 10 osób?

      Odpowiedz
  3. Ola
    Ola says:

    A jeżeli w spółce cywilnej jest dwóch właścicieli, to żeby uznać ich za mikroprzedsiębiorców patrzymy na przychód całej spółki czy na przychód przypadający na każdego z nich? I co w sytuacji kiedy są oni jednocześnie wspólnikami drugiej spółki – spółki jawnej?

    Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      Spółka jawna jest przedsiębiorcą, nie jej wspólnicy, więc to że wspólnicy s.c. są jednocześnie wspólnikami spółki jawnej nie ma znaczenia.

      Jeżeli wspólnicy s.c. ubiegają się o wypłatę mikropożyczki to patrzymy na to czy s.c. jest mikroprzedsiębiorcą.

      Odpowiedz
        • Ola
          Ola says:

          Czyli podsumowując- spółka jawna może ubiegać się o pożyczkę, jeżeli ma małe przychody? I jeszcze krótkie pytanie, jeżeli można, czy spółka jawna może ubiegać się o postojowe, jeżeli spadły w niej przychody?

          Odpowiedz
          • abc 123
            abc 123 says:

            Spółka jawna może ubiegać się o pożyczkę ze środków Funduszu Pracy, jeżeli jest mikroprzedsiębiorcą i spełnia warunki do jej udzielenia podane w art. 15zzd ustawy o COVID- 19 .

  4. Jerzy
    Jerzy says:

    Dzień dobry
    Skoro we wniosku należy się posługiwać NIP-em wspólnika a nie spółki to po co dołączać umowę spółki cywilnej? Chyba nie ma ona znaczenia dla udzielania pożyczki ponieważ przedsiębiorcą jest każdy ze wspólników. Tu jest pewna zagadka prawna. Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, a to ona zatrudnia pracowników. Ona też jest płatnikiem składek ZUS dla pracownika. Czy to nie jest jakiś galimatias prawny?

    Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      Umowę spółki cywilnej załączamy dlatego, że UP tego wymagają – i to jest jedyna odpowiedź, jakie mogę udzielić.
      Oczywiście, że to jest galimatias prawny, przepisy są niedopracowane i wzbudzają więcej wątpliwości niż wyjaśniają.

      Odpowiedz
      • Jerzy
        Jerzy says:

        Dziękuję za odpowiedź. Zastanawiam się tylko, czy jeżeli do umowy, spisanej przed wielu laty, było kilka aneksów to należy je wszystkie dołączyć? Poza tym umowa spółki cywilnej może być zawarta w dowolnej formie – ustnie, mailowo. Jest to prawnie dopuszczalne. Co wtedy?

        Odpowiedz
          • Jerzy
            Jerzy says:

            Spotkałem się już wiele razy, że różne podmioty gospodarcze żądają od spółki, np. przy zawieraniu umów, przedstawienia umowy spółki lub dostarczenia jej kopii. Zawsze miałem wątpliwości czy są one uprawnione do tego, żeby im takie dane dostarczać. Umowa zawiera bowiem informacje na temat wkładu poszczególnych wspólników, podziału zysku i moim skromnym zdaniem tylko US powinien mieć te informacje. Tu wraca też odwieczny problem co to są zwykłe czynności spółki cywilnej. Jeżeli każdy ze wspólników spółki cywilnej odpowiada całym swoim majątkiem za wierzytelności spółki, to jakie ma znaczenie kto podpisze umowę np. za dostawę energii elektrycznej. Przepraszam, ze trochę odbiegłem od tematu.

          • Michał Gryz
            Michał Gryz says:

            Cóż, oczywiście kontrahenci często proszą o umowy spółki cywilnej by się przekonać, że dany wspólnik ma prawo ją samodzielnie reprezentować. Umowa spółki cywilnej może bowiem stanowić, że dana czynność musi być dokonana np. przez 2 wspólników i gdy dokona jej tylko 1 wspólnik, to kontrahent może dochodzić zapłaty tylko od niego, a nie od s.c. – odpowiednio stosujemy tutaj wtedy przepisy o przekroczeniu uprawnień przez pełnomocnika.

            Niestety spółka cywilna jest najgorszą formą prowadzenia działalności gospodarczej, przepisy ją regulujące są pełne dziur – ja zawsze staram się zachęcać Klientów do otwierania innych form działalności – spółki jawne, z o.o., a gdy mają s.c. to do jej przekształcenia.

            S.c. to koszmar, zwłaszcza gdy dochodzi do śmierci wspólnika.

  5. Jerzy
    Jerzy says:

    Właśnie udało mi się w końcu dodzwonić do PUP i zadałem tam pytanie o kwestię dołączenia umowy s.c. Otrzymałem odpowiedź, że nie jest to wymagane.

    Odpowiedz
      • Jerzy
        Jerzy says:

        Pisał pan powyżej, że s.c. jest najgorszą formą prowadzenia działalności. Do tej pory nie miałem większych problemów. Jednak obecnie kiedy trzeba załatwić pewne sprawy on-line wyskoczył cały szereg problemów. Poszczególne platformy, np, ZUS PUE, mają wnioski przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób prowadzących działalność. Jednak o zwolnienie z płacenia składek za pracowników musi wystąpić płatnik czyli s.c. a nie wspólnik. Tu dochodzimy do kwestii upoważnienia. Druk ZUS PEL też jest na tej platformie dla osób prowadzących działalność a nie dla s.c. To jest istny koszmar.

        Odpowiedz
        • Michał Gryz
          Michał Gryz says:

          Tak, niestety zwłaszcza urzędy są niedostosowane do załatwiania spraw dla s.c. A może inaczej – łatwiej załatwić sprawę w urzędzie, banku czy z kontrahentem jako jednoosobowy przedsiębiorca, spółka osobowa czy kapitałowa, niż s.c. A na pewno łatwiej wykazać reprezentację wspólnika.

          Odpowiedz
          • Jerzy
            Jerzy says:

            Niestety to prawda. Ponownie zderzyłem się z tym, przy próbie złożenia wniosku o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników s.c. Nie da się wypełnić wniosku na praca.gov.pl bo po wpisaniu NIP s.c. wyskakuje komunikat o błędnym NIP. Można się załamać. Będę musiał pobrać wniosek i złożyć go w PUP z pominięciem najwygodniejszej formy on-line.

          • Michał Gryz
            Michał Gryz says:

            Niestety, takie kryzysy jak teraz i pisane na szybko ustawy tylko uwypuklają istniejące już problemy, które w normalnych czasach są nieco mniej uciążliwe.

  6. Jerzy
    Jerzy says:

    Na zakończenie tych utyskiwań – zawsze się zastanawiałem dlaczego pracowników zatrudnia s.c. skoro nie ma osobowości prawnej. W razie jakichkolwiek problemów pracownik ma skarżyć spółkę, która nawet nie jest przedsiębiorcą?

    Odpowiedz
  7. abc 123
    abc 123 says:

    Słyszałam o wytycznych ministerstwa ws. udzielania mikropożyczek wspólnikom spółek cywilnych na wniosek każdego z nich. Pod jakim linkiem mam ich szukać?

    Odpowiedz
  8. PRK
    PRK says:

    Jak będzie to wyglądało w przypadku spółki partnerskiej?
    Czy partnerzy też mogą oddzielnie wystąpić z wnioskiem, czy tylko spółka?

    Odpowiedz
  9. Tomek
    Tomek says:

    Niestety jako wspólnik s.c. nie mogę złożyć wniosku o pożyczkę ponieważ przy wprowadzaniu danych trzeba podać regon. Podaję więc NIP mój (nie spółki) i regon spółki (bo tylko taki mam). Przy składaniu podpisu profilem zaufanym dostaję komunikat: dla podanego nr regon istnieje już konto oragnizacji ale ma inny nr Nip, no i klapa.

    Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      Proszę najlepiej przedzwonić do UP z pytaniem. Ewentualnie wypełnić wniosek o pożyczkę ręcznie, wpisując regon s.c. i załączając pismo z wyjaśnieniem (chociaż ja i tak bym wpierw przedzwonił do UP).

      Odpowiedz
  10. AJK
    AJK says:

    Dzień dobry,
    złożyłem wniosek do UP o pożyczkę 5000 zł, jako wspólnik s.c.
    W odpowiedzi otrzymałem informację, że nie otrzymam pożyczki, gdyż prowadzę działalność wyłącznie w formie s.c. i jako zbiorowy pracodawca zatrudniam więcej niż 10 osób.
    Czy jeśli prowadzę działalność wyłącznie jako wspólnik s.c., mimo osobnego NIP wspólnika, nie mogę ubiegać się o taką pożyczkę?
    Proszę o odpowiedź.

    Odpowiedz
      • abc 123
        abc 123 says:

        Od nieudzielenia mikropożyczki przez powiatowy urząd pracy można na podstawie art. 417 Kodeksu cywilnego odwołać się do sąd rejonowego – wydział cywilny. Trzeba wtedy udowodnić, że PUP powinien przyznać tę pożyczkę.

        Odpowiedz
      • abc 123
        abc 123 says:

        W chwili obecnej we wniosku o mikropożyczkę ze środków Funduszu Pracy nie ma już wymogu zatrudniania pracowników. W odpowiedzi na pismo Rzecznika MŚP Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśniło:
        “(…) W rezultacie, po wejściu w życie ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695), czyli od dnia 18 kwietnia br. samozatrudnieni mogą skorzystać z pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. (…)”.
        Wspólnik spółki cywilnej jest przedsiębiorca (art. 4 ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców). Pracodawcą nie jest wspólnik spółki cywilnej tylko spółka (art. 3 Kodeksu pracy).

        Odpowiedz
  11. abc123
    abc123 says:

    Z mikropożyczki ze środków Funduszu Pracy mogą korzystać mikroprzedsiębiorcy nie zatrudniający nikogo.
    Poniżej wyjaśnienie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – https://rzecznikmsp.gov.pl/wp-content/uploads/2020/04/DRP-II.0211.5.8.2020.AR_.pdf
    “(…) W rezultacie, po wejściu w życie ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695), czyli od dnia 18 kwietnia br. samozatrudnieni mogą skorzystać z pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. ”.

    Wniosek składa każdy ze wspólników spółki cywilnej jako przedsiębiorca (art. 4 ust. 2 ustawy- Prawo przedsiębiorców). Wspólnik spółki cywilnej nie jest pracodawcą. Pracodawcą jest spółka cywilna (art. 3 Kodeksu pracy).

    Odpowiedz
  12. Justyna
    Justyna says:

    Witam serdecznie.
    Mam takie pytanie. Jest S.C. – dwóch wspólników. Jeden z nich prowadzi jeszcze swoją działalność gospodarczą i złożył wniosek o pożyczkę na nią – otrzymał w PUP Cieszyn.
    Drugi wspólnik swoją działalność ma zawieszoną od 29.02.2020.

    Więc drugi wniosek o pożyczkę w tym wypadku złożyliśmy jako spółka cywilna i został on odrzucony, bo na S.C. nie można otrzymać pożyczki (taką informację otrzymałam przed chwilą z PUP Bielsko).

    Czy jest jakaś możliwość, żeby drugi wspólnik (z zawieszoną JDG) jednak otrzymał pożyczkę? Zawieszona działalność jest pod PUP Cieszyn, S.C. jest pod PUP Bielsko.

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
    Justyna

    Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      S.C. nie może otrzymać pożyczki, bo nie jest przedsiębiorcą. Przedsiębiorcą są wspólnicy s.c., przy czym s.c. musi spełniać wtedy wymogi bycia mikroprzedsiebiorcą.
      Aczkolwiek dana osoba może pożyczkę otrzymać tylko raz, nie ma znaczenia ile działalności prowadzi. Jeśli więc jeden wspólnik dostał pożyczkę na swoją JDG to nie może dostać drugiej jako wspólnik s.c.
      Natomiast drugi wspólnik s.c. może dostać pożyczkę jako wspólnik s.c.

      Odpowiedz
  13. JDG
    JDG says:

    Od 09/03/2020 do 10/05/2020 byłem na – miałem planowany zabieg chrurgiczny. W jednoosobowej działności mam od 06/03/2020 tylko 1 osobę na umowę zlecenia .(kilka godzin w miesiącu- w razie potrzeby). Dodatkowo jestem wspolnikiem spółki cywilnej(zatrudnia 5 osób)

    Czy moge starać się o pozyczkę dla mikroprzedsiębiorcy, skoro byłem na zzwolnieniu lekarskim?

    Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      Przepisy wymagają tylko, aby działalność gospodarcza była prowadzona przed 1 marca 2020r. i żeby przedsiębiorca był mikroprzedsiebiorcą. Nie zawierają żadnych dodatkowych obostrzeń, zwłaszcza w zakresie kwestii dot. zwolnień lekarskich przedsiębiorcy.

      Odpowiedz
  14. tiger
    tiger says:

    Dzień dobry, nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi. Jestem wspólnikiem spółki cywilnej i jako wspólnik złożyłem wniosek o pożyczkę. Co ważne działalność gospodarcza jest zawieszona, bo nie jest wymagane prawem aby była aktywna do bycia wspólnikiem spółki cywilnej.
    Czy pożyczka się należy czy w związku z tym że działalność jest zawieszona, decyzja będzie odmowna? Wówczas jakie kroki należy poczynić? Odwiesić?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  15. Rafał
    Rafał says:

    Skladam wniosek o mikropozyczke z Urzędu Pracy jako wspólnik s.c. Konto bankowe ma tylko spółka, nie posiadam indywidualnego rachunku bankowego dla działalności gospodarczej. We wniosku powinienem podać rachunek bankowy s.c. (będący de facto własnością wszystkich wspólników) czy prywatne, ale indywidualne konto bankowe?

    Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      Nie sądzę, by UP robiło jakąkolwiek różnicą czyj rachunek bankowy podamy. Oczywiście powinien być rachunek wspólnika, ale nie sądzę by był problem w podaniu rachunku należącego do s.c. albo prywatnego rachunku wspólnika.

      Odpowiedz
  16. Ewa
    Ewa says:

    Jestem wspólnikiem w spółce cywilnej. Kiedyś miałam jednoosobową działalność gospodarczą którą zawiesiłam. Dziś dostałam odmowę w sprawie pożyczki. Cyt. jeżeli indywidualna działalność gospodarcza jest zawieszona a prowadzona jest jedynie w zakresie spółki cywilnej wówczas przedsiębiorca nie ma prawa do pożyczki.
    Czy w takiej sytuacji pisać odwołanie ? czy faktycznie nie jestem uznawana jako przedsiębiorca? Dziwi mnie to trochę ponieważ nie ma chyba wymogu prawnego mówiącego o tym iż trzeba prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą żeby założyć sobie spółkę. Z góry dziękuje za odpowiedz.

    Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      Przepisy prawa przedsiębiorców mówią wyraźnie, że przedsiębiorcą jest wspólnik spółki cywilnej, a do tej ustawy odwołuje się tarcza antykryzysowa.
      Jeżeli Pani chce możemy w Kancelarii przeanalizować decyzję o odmowie i doradzić czy pisać odwołanie, a także pomóc w jego przygotowaniu. Tutaj to już jednak zapraszam do kontaktu mailowego: michal.gryz@agkancelaria.pl

      Odpowiedz
      • Ewa
        Ewa says:

        Dziękuję bardzo Pani Michale za ekspresową odpowiedz:) Problem jak zdążyłam się dowiedzieć w CEIDG jest bardziej złożony. Powinnam zamknąć jednoosobową działalność gospodarczą i wówczas we wpisie pojawi się informacja o tym że prowadzę działalność wyłącznie jako wspólnik w spółce cywilnej. Obecny stan – zawieszona działalność gospodarcza jest powodem dla którego urzędnicy odrzucają wnioski. Zastanawia mnie tylko czy jeśli to teraz zrobię to ma to jeszcze jakiś sens.

        Odpowiedz
  17. Rom
    Rom says:

    Czy uważa Pan, że pożyczka na spółkę przysługuje wspólnikowi spółki cywilnej (która zatrudnia mniej niż 10 osób), który na swojej dodatkowej indywidualnej działalności gospodarczej zatrudnia więcej niż 10 osób? I odwrotnie, na indywidualnej ponad 10 osób, a w ramach spółki np nikogo? Powinno się sumować zatrudnienie traktując, że jako przedsiębiorca indywidualny i zbiorowy zatrudnia razem ponad 10osob i jest już małym przedsiębiorca. W końcu w spółce ma udziały.

    Odpowiedz
  18. Sylwia
    Sylwia says:

    W moim przypadku Urząd Pracy odmówił przyznania mikropożyczki przedsiębiorcy, który prowadzi działalność tylko w formie spółki cywilnej, wcześniej prowadził dwie działalności , indywidualną i w formie spółki, potem indywidualną zawiesił, w systemie CEIDG widnieje wpis że indywidualna działalność jest zawieszonai że jest wspólnikiem spółki cywilnej, i tym się sugerują że nie przysługuje, ponieważ indywidualna działalność jest zawieszona a na spółkę mikropozyczka nie przysługuje. Czy to jest prawidłowe?

    Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      Wszystko zależy od tego kiedy działalność była zawieszona. Jeżeli była zawieszona po 1 marca 2020r. to UP odmawiają przyznania pożyczki. Co do s.c. – czy s.c. spełnia kryteria bycia mikroprzedsiębiorcą?

      Odpowiedz
  19. BOŻENA
    BOŻENA says:

    witam
    spólka cywilna – nie jest przedsiębiorcą nie posiada podstawy prawnej
    3 osoby to wspolnicy spolki cywilnej
    wiem że kazdy ze wspólników może wziąc pozyczkę po 5 tys zł
    to dlaczego bierzemy ilość zatrudnionych pracowników od spolki cywilnej ktora nie jest przeciez przedsiębiorca spólka zatrudnia 22 osoby kazdy wspolnik wystepuje tu jako osoba fizaczna i nie dostanie pozyczki.

    Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      Z tego co wiem, to UP patrzą na to czy s.c. spełnia wymogi bycia mikroprzedsiębiorcą. I w mojej ocenie trudno się z takim podejściem nie zgodzić, w końcu wspólnicy biorą pożyczkę jak wspólnicy s.c. natomiast zawsze najlepiej przedzwonić do konkretnego UP jak oni to rozpatrują.

      Odpowiedz
  20. Weronika
    Weronika says:

    Dzień dobry,
    Składam wniosek PSZ-PKDG jako wspólnik spółki cywilnej. Spółka ma dwóch wspólników, którzy prowadzą działalność wyłącznie w ramach tej spółki.
    Proszę o informację, czy wystarczy, jeśli jeden ze wspólników złoży wniosek?
    Dotychczas zarówno spółka, jako i jej wspólnicy otrzymali (decyzja ZUS) zwolnienie ze składek ZUS za miesiąc marzec.
    Wniosek PSZ-PKDG zawiera pytanie: Czy podmiot któremu ma być udzielona pomoc otrzymał już inną pomoc publiczną rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19?
    Jakie kwoty należy tam wykazać, jeżeli z wnioskiem wystąpi jeden ze wspólników spółki cywilnej, a jakie jeśli wspólnicy złożą osobne wnioski?
    Z góry dziękuję za odpowiedź

    Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      Jeżeli wniosek o pożyczkę złoży tylko jeden wspólnik, to tylko ten jeden wspólnik dostanie pożyczkę.
      Przedsiębiorcą jest bowiem odrębnie każdy wspólnik s.c.
      Każdy ze wspólników musi we wniosku pokazać jaką sam otrzymał pomoc publiczną.

      Odpowiedz
    • Wiesia
      Wiesia says:

      Czy mogę zawiesić JDG po tym jak otrzymałam mikropożyczkę z UP (Przed upływem 3 miesięcy) bez konsekwencji jej zwrotu? Jestem przy tym również wspólnikiem S.C. We wniosku o pożyczkę nigdzie nie było miejsca by wpisać czy ubiegam się o nią jako wspólnik czy przedsiębiorca JDG. Urząd Pracy twierdzi, że po zawieszeniu będę musiała przyznane mi środki pieniężne zwrócić.

      Odpowiedz
      • Michał Gryz
        Michał Gryz says:

        Myślę, że UP może mieć rację. Ustawa wymaga, by działalność była prowadzona przez 3 miesiące po otrzymaniu pożyczki. Oczywiście przepisy są mało precyzyjne, ale pewnie UP będę je interpretowały raczej na niekorzyść przedsiębiorców.

        Składając wniosek o pożyczkę musiała Pani podać NIP i REGON dot. konkretnej działalności, więc tej działalności bym nie zawieszał.

        Odpowiedz
        • Wiesia
          Wiesia says:

          Dziękuję za odpowiedź, rozumiem to tak – skoro podałam REGON S.C. to spokojnie JDG mogę zawiesić bez żadnych konsekwencji. Pozdrawiam

          Odpowiedz
  21. Karol
    Karol says:

    Dzień dobry,

    Panie Michale dziękuję za podjęcie tematu, bo jest bardzo ważny.
    Czy we wniosku w części B jak wspólnik w S. C. wpisuję tylko moje imię i nazwisko czy również nazwę firmy?
    Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

    Odpowiedz
  22. Wiesia
    Wiesia says:

    Czy mogę zawiesić JDG po tym jak otrzymałam mikropożyczkę z UP (Przed upływem 3 miesięcy) bez konsekwencji jej zwrotu? Jestem przy tym również wspólnikiem S.C. We wniosku o pożyczkę nigdzie nie było miejsca by wpisać czy ubiegam się o nią jako wspólnik czy przedsiębiorca JDG. Urząd Pracy twierdzi, że po zawieszeniu będę musiała przyznane mi środki pieniężne zwrócić.

    Odpowiedz
  23. Barbara
    Barbara says:

    spółka cywilna średniorocznie zatrudniają więcej niż 10 pracowników.
    czy wspólnicy takiej spółki mogą składać wnioski o mikropożyczkę?

    Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      Wspólnicy spółki cywilnej mogą wystąpić o mikropożyczkę, jeżeli s.c. spełnia warunki do bycia mikroprzedsiębiorcą.
      Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo przedsiębiorców: mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro

      Odpowiedz
  24. Arek
    Arek says:

    Otrzymałem dofinansowanie jako wspólnik s.c. czy mogę wydatkować 5000 na cele spółki? nie prowadzę innej działalności, Mam NIP i REGON tylko dla celów założenia spółki.

    Odpowiedz
    • Michał Gryz
      Michał Gryz says:

      Przedsiębiorcą nie jest s.c. tylko wspólnik. Nie widzę problemu, aby wydać te środki na cele spółki, w końcu wspólnik prowadzi działalność w ramach s.c. i otrzymuje dofinansowania jako wspólnik s.c.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *