Od początku września, gdy na stronie Rady Ministrów pojawiła się informacja, że rząd proceduje projekt ustawy mający na celu opodatkować podatkiem dochodowym spółki komandytowe, zdecydowanie jest to główny temat w rozmowach z Klientami i między przedsiębiorcami.
W pierwszym, pisanym na gorąco wpisie, jedynie Państwa poinformowałem, że taki projekt jest planowany do przyjęcia. I w końcu się ukazał – możemy się z nim zapoznać tutaj. Po jego analizie mogę odpowiedzieć na pytanie – czy faktycznie rząd poszedł na całość i spółki komandytowe będą podlegać podwójnemu opodatkowaniu na takich samych zasadach jak spółki z o.o.?
Odpowiadając – rząd może nie poszedł aż tak na całość, ale i tak, jeżeli ten projekt wejdzie do polskiego prawa, to spółki komandytowe w zasadzie stracą rację bytu. Ich najważniejszą zaletą był brak opodatkowania podatkiem dochodowym. A jeśli zostanie im to odebrane, to nie będzie sensu ich tworzyć. Spółki z o.o. znacznie bowiem lepiej się nadają do unikania podwójnego opodatkowania.
Ale wracając do samego projektu i tego co on postanawia.
Faktycznie spółki komandytowe mają zostać podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CiT). A więc najpierw podatek dochodowy od zysku zapłaci spółka, a następnie PiT albo CiT zapłacą wspólnicy – od kwot przez spółkę im wypłacanych.
Spółki komandytowe mają płacić CiT od swoich dochodów na takich samych zasadach jakie występowały dotychczas w spółkach z o.o., akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych. A więc według stawki 19% bądź 9%. Warunki do skorzystania z niskiego CiTu mają być takie same jak wobec innych spółek (o tym jakie to są warunki pisałem w tym wpisie).
Ponieważ będziemy mieli do czynienia z podwójnym opodatkowaniem, to podatkowi podlegać będzie także zysk wypłacany przez spółki swoim wspólnikom. Ponieważ w spółkach komandytowych występują dwa rodzaje wspólników – komandytariusze i komplementariusze, to opodatkowanie ich zysku w spółkach podlegać będzie różnym zasadom – tak jak aktualnie ma to miejsce w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych.
Zysk wypłacany komplementariuszowi ma zostać opodatkowany stałym, zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Komplementariusz będzie mógł pomniejszyć jednak ten podatek dochodowy o część CIT zapłaconego przez spółkę komandytową (według udziału w zysku spółki komandytowej). Tak więc w zasadzie dochody komplementariusza w spółkach komandytowych nie będą podlegać podwójnemu opodatkowaniu.
Niestety jest to małe pocieszenie dla przedsiębiorców. Komplementariuszem w spółkach komandytowych jest bowiem zazwyczaj spółka z o.o. mająca minimalny udział w zyskach. Cały zysk zgarniają komandytariusze, którymi zazwyczaj są osoby fizyczne.
Więc jak wyglądać będzie ich opodatkowanie?
Ich zysk, podobnie jak komplementariuszy, również będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% i nie będą mogli pomniejszyć swojego podatku o CiT zapłacony przez spółki. Tak więc komandytariusze będą podlegać klasycznemu podwójnemu opodatkowaniu.
Jedyną ulgą dla komandytariuszy ma być regulacja, że podwójnemu opodatkowaniu nie będzie podlegało 50% przychodów komandytariusza ze spółki komandytowej, ale tylko do wysokości 60 tysięcy złotych rocznie. Tak więc nie sądzę by wiele to zmieniło dla przedsiębiorców. Zwłaszcza, że z tej „ulgi” nie będą mogli skorzystać Ci komandytariusze, którzy są jednocześnie wspólnikami albo członkami zarządu komplementariusza. A przecież w 90% przypadków tak właśnie jest.
Jak widać – rząd szuka pieniędzy gdzie tylko się da. Ja zdecydowanie negatywnie oceniam ten ruch. I to mimo tego, że generalnie jestem zwolennikiem spółek z o.o. jako formy prowadzenia działalności gospodarczej.
Jeżeli jednak faktycznie projekt ten wejdzie, to proszę się nie obawiać. Już rozmawialiśmy z Klientami i prawdopodobnie masowo będziemy zmieniać spółki komandytowe na spółki z o.o. (czy to przekształcać czy wnosić aportem przedsiębiorstwa). A następnie tak ten spółki z o.o. układać, żeby unikać podwójnego opodatkowania. A nawet jeszcze na podatkach zyskać. Jeżeli chcieliby się Państwo więcej dowiedzieć co można zrobić, aby zoptymalizować podatkowo przedsiębiorstwa – zapraszam do kontaktu, na pewno możemy pomóc.