JAK ZAŁOŻYĆ SPÓŁKĘ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ?
Dzisiejszy wpis nie jest może zbyt odkrywczy. A już na pewno nie porusza żadnych specjalnie skomplikowanych kwestii związanych ze spółkami czy podatkami. Zorientowałem się jednak, że miałem na blogu już naprawdę sporo tekstów poświęconych spółkom z o.o., udziałom, kapitałowi zakładowemu czy kwestii podwójnego opodatkowania, a nadal – przynajmniej z lektury mojego bloga – nie dowiedzą się Państwo jak zakładać te spółki.
Tak więc najwyższy czas to zmienić.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może powstać w następujący sposób:
-
- sp. z o.o. może zostać założona od podstaw poprzez zawarcie umowy między wspólnikami;
- sp. z o.o. może powstać w wyniku przekształcenia innych spółek albo w wyniku przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy;
- sp. z o.o. może powstać w wyniku podziału dotychczas istniejącej spółki i powołania nowej;
- sp. z o.o. może powstać w wyniku połączenia spółek.
Z grubsza takie są drogi. Oczywiście najbardziej rozpowszechnioną formą jest założenie nowej spółki z o.o. od podstaw. Przekształceń, połączeń czy podziałów spółek dokonuje się raczej dosyć rzadko. Procedury te są bowiem długotrwałe, wymagają zachowania znacznej ilości wymogów formalnych i przygotowania dokumentów oraz są kosztowne.
Często, nawet mając już jakąś działalność gospodarczą (czy to jednoosobowe przedsiębiorstwo czy inną spółkę) przedsiębiorcy decydują się otworzyć sp. z o.o. od podstaw, a następnie sprzedać/wnieść do niej aportem swoje przedsiębiorstwo. Droga ta jest szybsza i tańsza niż przeprowadzanie formalnej procedury przekształcenia.
Taki też sposób zamiany formy działalności gospodarczej na sp. z o.o. zazwyczaj doradzamy Klientom w Kancelarii (choć oczywiście zawsze wszystko zależy od konkretnej sytuacji).
No dobrze. To skoro największa ilość spółek z o.o. powstaje poprzez ich założenie od podstaw, to warto opisać teraz dwa sposoby zakładania tych form prowadzenia działalności gospodarczej.
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą być założone na dwa sposoby:
Czym te sposoby się różnią? I czy któryś jest lepszy?
Zasadniczo same wymogi formalne dot. dokumentów, jakie muszą być utworzone i podpisane przez przyszłych wspólników/członków zarządu, pozostają te same. W obu przypadkach konieczne jest zawarcie umowy spółki oraz dodatkowych oświadczeń (jak np. lista wspólników, oświadczenie o pokryciu kapitału czy oświadczeń o danych adresowych zarządu), powołanie pierwszego zarządu, opłacenie wkładów.
Różnica polega w zasadzie tylko na formie tych czynności i sposobie korespondencji z sądem rejestrowym KRS (oraz oczywiście na kosztach całej procedury).
Tworząc sp. z o.o. klasycznie, konieczne jest udanie się do notariusza, bo umowa sp. z o.o. wymaga aktu notarialnego. Pozostałe dokumenty muszą być sporządzone w formie pisemnej. W ten sam sposób składa się wniosek do KRSu o rejestrację spółki – drukujemy formularze rejestracyjne, podpisujemy i wysyłamy do sądu.
Z kolei powołując do życia spółkę z o.o. elektronicznie cały proces odbywa się przez portal s24. System generuje nam umowę spółki (której szablon uzupełniamy o wymagane informacje) oraz większość pozostałych dokumentów, które muszą być podpisane albo profilem zaufanym ePAUP albo podpisem kwalifikowanym. Korespondencja z sądem rejestrowym odbywa się również elektronicznie.
Odpowiadając z kolei na pytanie czy któryś z tych sposób jest lepszy – niestety muszę posłużyć się typowo prawniczym zwrotem – to zależy.
Z całą pewnością założenie sp. z o.o. elektronicznie jest szybsze, spółka powstaje i uzyskuje wpis do KRSu w 2, 3 dni. Możemy więc bardzo szybko zacząć działać. Jednakże umowa spółki generowana w portalu s24 jest bardzo podstawowa. Nie możemy w niej przewidzieć postanowień nietypowych, które w systemie nie są przewidziane (takich jak np.: postanowienia ograniczające albo rozszerzające kompetencje zgromadzenia wspólników, przyznające uprawnienia osobiste wspólnikom albo wprowadzić udziałów uprzywilejowanych). Ponadto kapitał zakładowy i udziały w sp. z o.o. tworzonej elektronicznie mogą być pokryte tylko i wyłącznie wkładami pieniężnymi. Jeżeli więc chcemy dokonać wniesienia aportu (ruchomości, wierzytelności, nieruchomości, przedsiębiorstwo) to trzeba iść do notariusza.
Dlatego też tak ważne jest, aby przed założeniem sp. z o.o. zasięgnąć porady prawnika, który doradzi najlepszy (najszybszy, najtańszy czy najbardziej korzystny podatkowo) sposób założenia sp. z o.o. Ponieważ w Kancelarii specjalizujemy się w takich kwestiach, to – w razie potrzeby – zapraszam do kontaktu – chętnie pomożemy.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!