IP BOX CZYLI CZY JEST CZEGO ZAZDROŚCIĆ PROGRAMISTOM?
Usłyszałem ostatnio takie zdanie: „firmy progamistyczne to mają fajnie, mogą płacić tylko 5% podatek dochodowy”. Poniekąd jest to prawda – jak opisywałem szeroko w dwóch poprzednich wpisach (z którymi mogą się Państwo zapoznać tutaj i tutaj) – 1 stycznia 2019r. weszły w życie nowe przepisy wprowadzające obniżony, 5% podatek dochodowy (zarówno PiT jak i CiT) dla przedsiębiorców uzyskujących przychody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a więc przede wszystkim przychody z praw autorskich do programów komputerowych.
Do tej pory przeprowadziliśmy w Kancelarii audyty przedsiębiorstw z branży IT i wystąpiliśmy o kilkadziesiąt interpretacji podatkowych w tym zakresie. Wszystkie interpretacje podatkowe (w których organ nie uchylił się od udzielenia merytorycznego rozstrzygnięcia) były pozytywne – nawet w sprawach programistów, którzy związani są umowami B2B z dużymi korporacjami IT, na rzecz których tworzą bądź ulepszają oprogramowanie (w poprzednim wpisie z zakresu tematyki IP BOXa obiecałem napisać, jak tylko dostanę interpretację w takich sprawach), a więc ulga ta naprawdę jest przez organy podatkowe interpretowana szeroko.
Mając już więc trochę doświadczenia w tym temacie i uzyskawszy interpretację w naprawdę różnych stanach faktycznych, myślę, że nadszedł czas by przeanalizować czy naprawdę przepisy IP BOX są takie korzystne i czy faktycznie przedsiębiorcy uzyskujący przychody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej mogą wszystkie te przychody opodatkować 5% stawką podatku PiT albo CiT.
O tym czym są kwalifikowane prawa własności intelektualnej opisałem szeroko w pierwszym wpisie poświęconym tematyce IP BOXa, więc odsyłam Państwa do jego lektury.
Podobnie też w tamtym wpisie opisałem dwie konieczne przesłanki, które należy spełnić by skorzystać z tej ulgi podatkowej, a więc to, że aby podatnik mógł skorzystać z tej 5% stawki podatku musi spełnić dwa podstawowe warunki:
-
- 1) uzyskiwać przychody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej,
- 2) prowadzić działalność badawczo-rozwojową.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej również wyjaśniłem już w uprzednich wpisach. W tym miejscu jedynie dodam, że w dotychczas otrzymanych interpretacjach podatkowych inspektorzy Krajowej Informacji Skarbowej specjalnie się nie pochylali nad tym, czy dany programista prowadzi działalność badawczo rozwojową czy nie. W stanie faktycznym wniosku oczywiście zawsze wpisywaliśmy, że taka działalność jest prowadzona, bowiem tworzone bądź ulepszane oprogramowanie wymaga twórczego podejścia programisty, jest nowe, niewystępujące dotychczas na rynku itd. – i to zawsze przechodziło.
No dobrze – to teraz najważniejsze pytanie. Czy faktycznie jest tak kolorowo, że – nawet gdy uzyskamy pozytywną interpretację podatkową (co oczywiście nie jest wymogiem, ale pomaga w razie ewentualnie kontroli, bo interpretacja wiąże urząd skarbowy) – przedsiębiorca może wszystkie przychody uzyskiwane z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej opodatkować 5% stawką podatku?
Stosowanie ulgi IP BOX wymaga prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej, więc siedliśmy ostatnio z zaprzyjaźnionym biurem księgowym by przeanalizować wymogi księgowe i wyszło nam, że to właśnie w tych paragrafach rząd ukrył „niespodziankę” dla przedsiębiorców, która może poważnie ograniczyć możliwość opodatkowania 5% stawką podatku całość przychodów z kwalifikowanego IT.
Regulacje IP BOX przewidują szczególne zasady określania dochodu podlegającego opodatkowaniu tą preferencyjną stawką podatku dochodowego. Nie jest bowiem tak, jak większość osób myśli, że od razu cały przychód z kwalifikowanego IT możemy opodatkować 5%. Wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się bowiem jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus, który oblicza się według następującego wzoru:
(a + b) x 1,3 |
a + b + c + d |
Powyższe litery na wzorze wskaźnika nexus oznaczają kategorie kosztów poniesionych przez podatnika:
a – koszty na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem;
b – koszty na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem, od podmiotu niepowiązanego;
c – koszty na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP od podmiotu powiązanego;
d – koszty na nabycie przez podatnika kwalifikowanego IP.
Powyższe zasady obliczania wskaźnika nexus wyraźnie więc faworyzują podatników prowadzących we własnym zakresie prace badawczo-rozwojowe, bądź nabywających ich efekty od podmiotów niepowiązanych. Im większe podatnik uzyskuje koszty na uzyskanie przychodu z kwalifikowanych IP, to tym większą część przychodu może opodatkować 5% stawka podatku dochodowego (bo tym większą wartość będzie mieć wskaźnik nexus).
I tutaj właśnie tkwi pułapka – aby bowiem skorzystać z IP BOXa i 5% stawki podatku dochodowego, przedsiębiorcy po prostu muszą mieć koszty uzyskania przychodu – im większe, tym rośnie wskaźnik nexus i tym więcej przychodu możemy opodatkować 5% stawką.
A co z resztą przychodu? Tutaj niestety dalej musimy stosować normalną stawkę podatkową, zależną od wybranego przez nas sposobu opodatkowania (liniowy bądź wg skali).
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!