IP BOX – SŁÓW DALSZYCH KILKA

W jednym z moich poprzednich wpisów na blogu poruszyłem temat nowej ulgi w podatku dochodowym dla osób uzyskujących przychody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – tzw. ulgi IP BOX. W tamtym tekście, pisanym na świeżo po wydaniu przez Ministerstwo Finansów obszernego stanowiska wyjaśniającego jak należy tą ulgę w podatku stosować, skupiłem się głównie na teoretycznej stronie nowych przepisów.

Aktualnie jednak, po ponad roku od wprowadzenia IP BOXa do polskiego prawa mam już trochę praktyki jak organy podatkowe do tej ulgi podchodzą. W ostatnim czasie sporządziliśmy i wysłaliśmy w Kancelarii szereg wniosków o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych dla programistów i – jak dotąd – wszystkie interpretacje były dla naszych Klientów korzystne.

Jedynie przypominając – IP BOX to obniżona, bo 5% stawka podatku dochodowego (zarówno PiT jak i CiT) dla wszystkich tych osób i podmiotów, które uzyskują przychody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Czym są te prawa – o tym szerzej pisałem w poprzednim wpisie, dlatego nie chcąc się powtarzać odsyłam i zachęcam Państwa do jego lektury. Ponieważ Kancelaria specjalizuje się w obsłudze branży IT (i to tych przypadków jest zdecydowanie najwięcej co do IP BOXa), toteż w dalszej części wpisu skupie się tylko na tej uldze dla osób, którzy uzyskują przychody z praw autorskich do programów komputerowych.

Rozmawiając z programistami podczas audytu ich przedsiębiorstw pod kątem przepisów o IP BOXie i przed sporządzaniem wniosków o interpretacje podatkowe zawsze pojawiało się pytanie – „co należy rozumieć pod pojęciem programu komputerowego, którym posługują się te przepisy„. Każdy programista wskazywał na brak precyzyjności tego określenia – jak to zresztą zwykle bywa gdy polskie prawo próbuje nadążyć za technologią. Tak więc pierwszym wyzwaniem było (i jest nadal) sprawdzenie, czy dany produkt, z którego programiści czerpią przychody, podpada pod definicję programu komputerowego.

Moją odpowiedzią, na zadawane mi powyżej pytanie było niezmiennie – „skoro definicja jest nieprecyzyjna, to znaczy, że pojęcie programu komputerowego jest nadzwyczaj szerokie„. I wiecie co? Okazało się, że Krajowa Informacja Skarbowa przyznała mi rację (trochę autopromocji nie zaszkodzi:)) i faktycznie szeroko podchodzą do definicji tego pojęcia. W jednej z interpretacji KIS – w ślad za uzasadnieniem mojego wniosku – wskazał, że:

Pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs. Uwzględnienie autorskiego prawa do programu komputerowego w szerokim rozumieniu (funkcjonalnie) – jako oprogramowanie.

Drugim warunkiem, żeby skorzystać z ulgi IP BOXa musi być uzyskiwanie przychodów z programu komputerowego – a dokładnie z praw autorskich do niego. Tutaj także KIS przyznał rację wskazując, że przychody te mogą być uzyskiwane albo z udzielanych licencji (wyłącznych bądź niewyłącznych) bądź z przeniesienia autorskich praw majątkowych. Tak więc programiści mogą, gdy stworzą program komputerowy, albo go sprzedać w całości przenosząc prawa autorskie albo udzielać do niego licencji – i te przychody opodatkować 5% stawką podatku dochodowego.

Ostatnią kwestią jest, że kwalifikowane prawo własności intelektualnej musi zostać wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez programistę działalności badawczo-rozwojowej. Definicje tych pojęć podawałem w poprzednim wpisie – i moje stanowisko odnośnie zupełnego braku możliwości zrozumienia tych definicji nadal podtrzymuję. Jednakże okazało się, że KIS specjalnie się nad tą kwestią nie pochylał. W tych interpretacjach, które już uzyskaliśmy w zasadzie wystarczyło, że napisaliśmy, że kod źródłowy jest tworzony od podstaw/ulepszany wg autorskiego pomysłu i to wystarczyło.

Aktualnie czekamy na interpretacje podatkowe programistów, którzy pracują dla dużych korporacji (na zasadach współpracy B2B) i tworzą/ulepszają oprogramowanie tych korporacji przenosząc prawa autorskie do wytworzonego do siebie kodu źródłowego. Ta sytuacja jest trochę inna niż w przypadku tych programistów, którzy od podstaw tworzą program wg własnego pomysłu i potem go sprzedają/udzielają licencji, dlatego też jestem bardzo ciekaw rozstrzygnięć – aczkolwiek jestem dobrej myśli. Przepisy te w końcu są dosyć szerokie – jeżeli KIS przyzna nam rację to może okazać się, że większość programistów związana z dużymi korporacjami umowami B2B może skorzystać z ulgi IP BOX… Będę informował na bieżąco!:)


0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *