CZY KNOW-HOW MOŻE STANOWIĆ WKŁAD DO SPÓŁKI?
W dzisiejszym wpisie chciałbym udzielić odpowiedzi na pytanie jakie zostało mi zadane ostatnio przez Klienta – czy know-how może stanowić wkład do spółki?
Pytanie i sprawa stanowiąca podstawę dzisiejszego tekstu dotyczyła akurat wkładu know-how do spółki z o.o. (a więc aportu jako wkład na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym). Ale generalnie wpis dotyczyć będzie wszystkich spółek – bowiem pytanie o zdolność know-how do bycia wkładem jest uniwersalne do wszystkich spółek.
Zaczynając w ogóle od tego czym jest know-how.
Know-how jest pojęciem, które powszechnie występuje w obrocie gospodarczym – jednakże przepisy prawa polskiego nie zawierają jego definicji. Know-how określa się generalnie jako wiedzę i doświadczenia o charakterze technicznym, handlowym, administracyjnym, finansowym albo innego rodzaju, które nadają się do stosowania w pracy danego przedsiębiorstwa lub do wykonywania danego zawodu. Prawo UE definiuje to z kolei jako pakiet informacji praktycznych, wynikających z doświadczenia i badań, które są:
- niejawne, czyli nie są powszechnie znane lub łatwo dostępne;
- istotne, czyli ważne i użyteczne z punktu widzenia wytwarzania produktów objętych umową oraz;
- zidentyfikowane, czyli opisane w wystarczająco zrozumiały sposób, aby można było sprawdzić, czy spełniają kryteria niejawności i istotności.,
Za know-how uznaje się przykładowo receptury lub przepisy, strategie marketingowe, metody analiz finansowych, informacje związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem a także różne rozwiązania techniczne (zarówno takie, którym przysługuje zdolność patentowa jak i takie, które takiej zdolności z różnych względów nie posiadają).
Udzielając postawione w tytule dzisiejszego wpisu pytanie – know-how może stanowić wkład niepieniężny do spółki prawa handlowego po spełnieniu odpowiednich kryteriów. A więc know-how musi posiadać tzw. zdolność aportową.
Aby know-how posiadał zdolność aportową musi posiadać:
- zdolność bilansową (tj. możliwość dokonania wyceny know-how, jako wkładu i umieszczenia go w bilansie spółki po stronie aktywów);
- zbywalność (możliwość dysponowania przedmiotem wkładu przez spółkę);
- przydatność i dostępność dla spółki (możliwość zastosowania konkretnego wkładu w ramach działalności spółki zarówno przez używanie, korzystanie jak i rozporządzanie)
Zdolność aportowa zasadniczo nie różni się w przypadku poszczególnych spółek.
Różna jest tylko procedura samego aportu (w spółkach osobowych i kapitałowych) i wiążące się z tym dodatkowe obowiązki. Np. wkład know-how na kapitał w spółce akcyjnej może wymagać opinii biegłego rewidenta wyceniającego ten know-how i aport (z uwagi na fakt, że know-how jest wkładem niepieniężnym).
Największą trudnością przy dokonywaniu wszelkich czynności dot. know-how (w tym również jego aportu do spółek) jest odpowiednie opisanie know-how w dokumentach (a więc przede wszystkim w umowie spółki). Wkład ten ma bowiem zasadniczo charakter poufny – a umowa spółki wymaga szczegółowego opisania przedmiotu wkładu. Dlatego też tak ważne jest prawidłowe skonstruowanie odpowiednich zapisów.
Jeżeli zastanawiają się Państwo nad taką formą przeniesienia know-how, to zapraszam do kontaktu – chętnie pomożemy.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!