DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA CZY SPÓŁKA?

Ostatnie dwa lata bez wątpienia są bardzo trudne dla przedsiębiorców. Pomijając nawet kwestie związane pandemią, a teraz z wojną w Ukrainie – największe chyba problemy dla przedsiębiorców stworzył sam rząd wprowadzając skrajną niepewność systemu podatkowego.

Wprowadzane na szybko podwyżki podatków, zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej (niesławny Polski Ład), objęcie podatkiem CiT spółek komandytowych czy też zmiany w podatku ryczałtowym, które spowodowały, że często ciężko określić jest właściwą stawkę podatku, bez wątpienia nie dają spokoju, jakże potrzebnego przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Zmiany te utrudniają także decyzję o wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności dla osób, które myślą o jej założeniu. A jest z czego wybierać – jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki cywilne czy spółki prawa handlowego – spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółki z o.o. czy akcyjne.

Decyzja o wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalnosci jest bez wątpienia jedną z najważniejszych. Oczywiście na późniejszym etapie można dokonać zmiany – dokonując chociażby różnego rodzaju przekształceń – ale zawsze generuje to koszty i dodatkowe problemy.

Dlatego też zawsze powtarzam, że warto przemyśleć wybór formy prowadzenia działalności przed jej założeniem. Niestety nadal nader często zdarzają się sytuację, że osoby chcące rozpocząć działalność z marszu zakładają np. jednoosobowe działalności gospodarcze czy spółki cywilne. A z tym wiąże się osobista odpowiedzialność, mało korzystne opodatkowanie (najczęściej podatek liniowy o 5% składka zdrowotna, no i oczywiście ZUS), trudność w rozwoju działalności.

Oczywiście nie zawsze jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG) są niekorzystne (bo spółki cywilne to jednak zawsze odradzam). Dla osób, które chcą być na tzw. samozatrudnieniu, a więc mają jednego kontrahenta, na rzecz którego świadczą usługi na podstawie umowy B2B (np. programiści) to JDG mogą być korzystne, jeżeli będą małe koszty i osoba ta wybierze ryczałt.

Ale już jeżeli planowana jest faktyczna działalność gospodarcza, kredyty, leasingi, pracownicy i są plany rozwoju to zdecydowanie lepiej pomyśleć nad spółką.

Na przykład spółką z o.o., która daje na początku 9% podatek CiT, brak składek na ZUS czy składki zdrowotnej, jest prosta w obsłudze i założeniu albo spółką komandytową, która co prawda wprowadza osobistą odpowiedzialność komplementariusza, ale z drugiej strony nie trzeba kombinować przy optymalizacji podatkowej i mamy łatwość w wypłacaniu nawet znacznych zysków bez podwójnego opodatkowania.

Wybór odpowiedniej formy planowanej działalności zawsze powinien więc być dostosowany do naszych planów i zamierzeń jak i samej działalności. Dlatego też zawsze sugeruję, by przed faktycznym rozpoczęciem działalności porozmawiać z odpowiednią osobą (np. radcą prawnym), który udzieli porady i wybierze najbardziej optymalną formę działalności.

Oczywiście w ramach Kancelarii na bieżąco świadczymy takie usługi. Dlatego też jeśli zastanawiają się Państwo nad rozpoczęciem działalności, to zapraszam do kontaktu – chętnie pomożemy wybrać najbardziej optymalną formę przedsiębiorstwa.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *