MIKRORACHUNEK PODATKOWY A SPÓŁKI OSOBOWE I CYWILNA
W jednym z ostatnich wpisów poświęconych kolejnym nowościom wprowadzanym dla nas przez ustawodawcę opisałem jedyną zmianę, którą chyba faktycznie można ocenić pozytywnie, a więc wprowadzenie mikrorachunku podatkowego do wpłat podatków dochodowych i podatku od towarów i usług.
Na czym polega ten mikrorachunek i gdzie można znaleźć dedykowany nam numer konta opisałem szerzej w tamtym tekście dlatego też zachęcam Państwa do jego lektury. Tutaj jedynie przypomnę, że mikrorachunek podatkowy to indywidualny (dedykowany dla każdego podatnika, nie tylko prowadzącego działalność gospodarczą) numer konta, na który od 1 stycznia 2020 należy wpłacać podatki dochodowe (zarówno PiT jak i CiT) oraz podatek VAT.
W ostatnim czasie otrzymałem kilka wiadomości od przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek cywilnych i osobowych (jakie to są spółki osobowe opisywałem tutaj), w których przejawiało się zawsze to samo pytanie – czy podatki (VAT i dochodowy) należy uiszczać na mikrorachunek spółki czy wspólników.
Aby odpowiedzieć na to pytanie należałoby dokonać analizy istoty spółek osobowych i cywilnej. Na szczęście trochę już o tym na blogu pisałem, dlatego też nie będę musiał się w tym zakresie rozpisywać, a jedynie odeślę i zachęcę Państwa do lektury wpisów poświęconych podmiotowości spółek handlowych, istocie spółki cywilnej, a także spółce cywilnej i podatkom: VAT oraz dochodowemu.
Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi wpisami część z Państwa już sama mogła sobie odpowiedzieć na zadane mi pytanie. Żeby jednak nie trzymać dłużej w niepewności, poniżej moje odpowiedzi:
Podatek VAT
Na gruncie podatku VAT sprawa jest prosta – zarówno do spółek osobowych jak i cywilnej. Wszystkie te spółki, na gruncie ustawy o VAT, mają odrębną, od swoich wspólników, podmiotowość podatkową, wyrażającą się w odrębnie posiadanym numerze NIP. Dlatego też podatek VAT spółki osobowe i cywilna płacą na mikrorachunek dedykowany dla spółki, wyszukany po NIPie samej spółki, a nie wspólników.
Podatek dochodowy
Jak to z kolei wygląda co do podatku dochodowego? We wpisie poświęconym spółce cywilnej na gruncie tego podatku wskazałem, że: „spółka cywilna nie ma swojej własnej podmiotowości prawnej, a podatnikami i płatnikami tego podatku są sami jej wspólnicy„. Taka sama regulacja obowiązuje w stosunku do spółek osobowych (z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej). Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wspólnicy spółki cywilnej i spółek osobowych proporcjonalnie do ich udziału w zyskach spółek, który zawsze określony jest w umowie danej spółki.
Dlatego też podatek dochodowy (zarówno zaliczki jak i ewentualny podatek do dopłaty po rozliczeniu rocznym) wspólnicy spółek cywilnych/osobowych (z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej) uiszczają bezpośrednio na swój mikrorachunek podatkowy, znaleziony po numerze NIP/PESEL wspólnika.
Oczywiście powyższa zasada dotyczy tylko i wyłącznie podatku dochodowego od przychodów uzyskiwanych przez spółki cywilne i osobowe. W przypadku, w którym spółka cywilna/osobowa jest pracodawcą to zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom (PIT-4) uiszcza na swój mikrorachunek, znaleziony po nr NIP spółki.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!