JAK ZGŁOSIĆ DO KRSu SPRZEDAŻ UDZIAŁÓW?
W poprzednim wpisie omówiłem w jaki sposób można dokonać sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Sprzedaż udziałów (czy to dokonana elektronicznie, w systemie s24, czy też standardowo, a więc w formie pisemnej z podpisami poświadczonymi przez notariusza) jest skuteczna z chwilą zawarcia umowy sprzedaży (złożenia przez obie strony podpisów elektronicznych bądź złożenia i poświadczenia podpisów obu stron przez notariusza). Z chwilą zawarcia umowy nabywca staje się wspólnikiem spółki (przy czym musi o tym spółkę poinformować, aby spółka wpisała go do księgi udziałów).
Niemniej, zgodnie z wymogiem ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wszystkie zmiany dotyczące spółek (a więc także i sprzedaż udziałów) musi być w ciągu 7 dni zgłoszona do KRSu. Brak zgłoszenia co prawda nie pociąga za sobą kary czy skutkuje brakiem skuteczności umowy. Ale mimo to zgłoszenie powinno być dokonane, bo dane zawarte w KRSie są objęte domniemaniem prawdziwości, więc powinny być zgodne ze stanem faktycznym.
Zasadniczo wpisu sprzedaży udziałów do KRSu może dokonać tylko sama spółka. A więc to zarząd spółki ma obowiązek złożyć stosowny wniosek do sądu. Wniosek ten złożony może zostać na dwa sposoby:
-
- elektronicznie, przez system s24, jeżeli sprzedaż udziałów została dokonana elektronicznie;
- elektronicznie, przez system PRS, jeżeli sprzedaż udziałów została dokonana w formie pisemnej, z podpisami poświadczonymi przez notariusza.
Ani sprzedający ani nabywający udziały w spółce (jeżeli nie wchodzi w skład zarządu) nie może sam złożyć wniosku do KRSu.
Wraz z wnioskiem do KRSu o ujawnienie nowych wspólników do KRSu spółka musi przedłożyć także następujące dokumenty:
-
- aktualną listę wspólników;
- aktualną listę osób uprawnionych do powołania zarządu ze wskazaniem ich adresów do doręczeń.
Dokumenty te muszą być podpisane przez zarząd spółki, zgodnie z zasadą reprezentacji.
Wniosek do KRSu podlega opłacie sądowej – 300 zł jeżeli wniosek składany jest przez system s24 bądź 350 zł jeżeli wniosek jest składany przez system PRS.
W tym drugim przypadku spółka (składający wniosek członek zarządu spółki) musi mieć założone konto na portalu PRS. Wniosek też jest składany w formie elektronicznej, a do wniosku należy załączyć skany dokumentów, a następnie – w przeciągu 3 dni – należy dosłać do sądu oryginały w formie papierowej.
Jeżeli jednak wniosek jest składany przez profesjonalnego pełnomocnika (radcę prawnego) to wtedy sądowi wystarczają skany.
Oczywiście w ramach Kancelarii przygotowujemy całość dokumentów związanych ze sprzedaż udziałów i zgłaszamy tę zmianę do KRSu. Jeżeli więc chcą Państwo dokonać takich czynności, to zapraszam do kontaktu – chętnie pomożemy.
I ostatecznie – w ciągu 7 dni od sprzedaży udziałów spółka musi dokonać zmiany danych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (tutaj polecam cykl wpisów na moim blogu, dostępnych tutaj).
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!