JAK POWOŁAĆ I ODWOŁAĆ PROKURENTA W SPÓŁKACH?

W poprzednim wpisie (dostępnym tutaj) opisałem czym jest prokura i jakie uprawnienia wiążą się z pełnieniem funkcji i stanowiska prokurenta. Dzisiaj z kolei chciałbym opisać zasady powołania i odwołania prokurenta w poszczególnych spółkach.

Jak Państwo zapewne wiedzą (co opisałem tutaj) w polskim prawie mamy do czynienia ze spółkami osobowymi (które dzielą się na spółki jawne, partnerskie, komandytowe czy komandytowo-akcyjne) oraz na spółki kapitałowe (jak spółka z o.o., prosta spółka akcyjna czy akcyjna). Każda z tych spółek może powołać prokurenta (bądź prokurentów ponieważ może być ich większa ilość).

Ogólna zasada co do powoływania prokurentów jest taka, że w spółkach kapitałowych, jeżeli tylko umowa/statut spółki nie stanowi inaczej, powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu – wyrażanej co do zasady w uchwale zarządu powołującej daną osobę na stanowisko prokurenta.

Z kolei odwołanie prokurenta może być już dokonane jednoosobowo przez każdego członka zarządu samodzielnie – chyba, że – znowu – umowa/statut spółki wprowadza w tym zakresie odrębne zapisy.

Z kolei w przypadku spółek osobowych powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw danej spółki – a więc wspólników spółki jawnej i partnerskiej oraz komplementariuszy w spółkach komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Adekwatnie jak w przypadku spółek kapitałowych – odwołać prokurenta może już każdy taki wspólnik samodzielnie. Tutaj również umowa/statut danej spółki osobowej może wprowadzać odmienne reguły.

Po ustanowieniu i udzieleniu prokurenta spółka musi następnie złożyć wniosek do sądu rejestrowego w celu wpisania prokurenta do rejestru przedsiębiorców KRS. Z racji bowiem swoich szerokich uprawnień do reprezentacji spółki prokurent musi być wpisany i widnieć w KRSie, tak aby nie było wątpliwości że dana osoba faktycznie pełni tę funkcję.

I oczywiście, po odwołaniu prokurenta, spółka powinna jak najszybciej złożyć do sądu wniosek o jego wykreślenie z KRSu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *