CZY MOŻNA WYBRAĆ OPODATKOWANIE VAT SPRZEDAŻY LOKALU?

W jednym ze starszych wpisów na blogu (dostępnym tutaj) opisałem zwolnienia z podatku VAT na gruncie przeniesienia własności nieruchomości – oczywiście zachęcam do jego lektury. Jedynie w skrócie podsumowując – dostawa (przeniesienie własności) nieruchomości lokalowej, jeżeli nie jest dokonywane w ramach pierwszego zasiedlenia jest zawsze zwolnione z podatku VAT. I nie ma tu znaczenia czy jest to lokal mieszkalny czy usługowy.

W takich przypadkach kupujący płaci podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości ceny sprzedaży.

Jednakże są sytuacje, w których sprzedaż nieruchomości wraz z podatkiem VAT jest bardziej korzystna niż bez niego. Podatek VAT można sobie bowiem odzyskać, a PCC nie.

Dlatego też, odpowiadając od razu na pytanie zadane w tytule wpisu, można zrezygnować ze zwolnienia z opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości lokalowej i wybrać opodatkowanie takiej transakcji. W tym celu muszą być jednakże spełnione pewne warunki, o których mowa w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT:

    • strony transakcji dostawy nieruchomości lokalowej – a więc sprzedający i kupujący – są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
    • strony transakcji dostawy nieruchomości lokalowej złożą: a) przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub b) w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów – zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Oświadczenie to musi zawierać następujące dane:

    • imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
    • planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części
    • adres budynku, budowli lub ich części.

W przypadku spełnienia tych warunków i złożenia takiego oświadczenia sprzedaż nieruchomości lokalowej może być objęta podatkiem VAT, który to podatek kupujący sobie odzyska.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *