APORT DO SPÓŁKI A PODATEK VAT
W poprzednim wpisie przedstawiłem skutki podatkowe dokonania aportu (a więc wkładu niepieniężnego) do spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych i spółek kapitałowych (a więc przede wszystkim sp. z o.o.). Wiemy już, że jeżeli dokonujemy wniesienia wkładu niepieniężnego (innego niż przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część) to wtedy powstanie przychód, który – pod odliczeniu kosztów – należy opodatkować.
Podatek dochodowy jest jednak tylko jednym z podatków, które należy rozważyć i zbadać przy planowaniu takiej transakcji. Dzisiaj więc chciałbym skupić się na podatku od towarów i usług VAT.
Przy czym należy pamiętać, że ten podatek musi być rozpatrywany gdy aportu do spółki dokonuje podatnik VAT, a więc, w uproszczeniu, przedsiębiorca – np. inna spółka, spółka cywilna bądź osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Jeżeli bowiem wkładu do spółki nie dokonuje podatnik VAT, to i też nie musimy takiej transakcji sprawdzać pod tym kątem.
Dla potrzeb tego wpisu załóżmy jednak, że aportu dokonuje podatnik VAT.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera co prawda wprost przepisów, które bezpośrednio odnosiłyby się do opodatkowania czynności wniesienia aportu do spółki. Na gruncie jej przepisów czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są bowiem dostawa towarów oraz świadczenie usług.
Przez dostawę rozumiemy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. A więc aport, będący wkładem niepieniężnym do dowolnej spółki, będzie stanowił właśnie dostawę, bo w wyniku aportu spółka uzyska prawo własności do wnoszonej do niej rzeczy. A co za tym idzie aport – będzie opodatkowany podatkiem VAT.
Od tej ogólnej zasady występują wyjątki. Najważniejszy z nich, podobnie zresztą jak na gruncie podatku dochodowego, dotyczy transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Jeżeli więc dokonujemy aportu w tej postaci, to od tej transakcji w ogóle nie stosujemy ustawy o VAT – nie ma ani podatku ani nie jest wystawiana faktura.
Aportem może być jednak wszystko – ruchomości, nieruchomości, prawa niematerialne (np. prawa autorskie czy prawa własności przemysłowej jak patenty bądź znaki towarowe). Dla tych pozostałych składników majątku ustawa o VAT nie zawiera takiego generalnego wyłączenia jej stosowania jak dla przedsiębiorstw, wobec czego będą one zawsze opodatkowane – chyba, że uda się dopasować tutaj tzw. zwolnienie przedmiotowe z opodatkowania.
Takim zwolnieniem, z którego korzysta się najczęściej, jest zwolnienie dotyczące dostawy nieruchomości. W pewnym bowiem przypadkach przeniesienie własności nieruchomości gruntowej bądź lokalowej może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania (o tym jaki warunki muszą być spełnione opowiem w kolejnym wpisie).
No dobrze – ale jakie w końcu są praktyczne skutki takiego opodatkowania podatkiem VAT aportu?
Dokonujący aportu musi wystawić na spółkę fakturę – jeżeli aport nie podlega zwolnieniu spod opodatkowania – to doliczany jest podatek VAT, który następnie musi być zapłacony do urzędu skarbowego.
No i właśnie – tu pojawia się problem na jaką wartość należy wystawić fakturę. Czy wartość dokonywanego aportu (bądź obejmowanych w zamian za aport udziałów/akcji) ma stanowić kwotę netto czy tez kwotę brutto, a więc już z podatkiem VAT? W orzecznictwie sądów przeważająca jest ta druga opcja, co oznacza, że dokonujący do spółki wkładu wspólnik musi ten podatek zapłacić „z własnej kieszeni”.
Natomiast po stronie samej spółki, jeżeli przedmiot wkładu będzie przez nią wykorzystywany w prowadzonej działalności, powstanie prawo do odliczenia podatek VAT z tytułu aportu.
Sprawa jest jednak mocno skomplikowana. Jeżeli więc planując Państwo dokonanie aportu do spółki, a wnoszącym wkład wspólnikiem jest podatnik VAT to zapraszam do kontaktu. Taką kwestię zdecydowanie najlepiej jest zbadać przed faktycznym wkładem.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!