ZAWIADOMIENIE WSPÓLNIKÓW O PLANOWANYM PRZEKSZTAŁCENIU

Kontynuując tematykę przekształcenia, do której powróciłem uprzednim wpisem dotyczącym istoty i treści planu przekształcenia.

Pozostajemy w pierwszej fazie procedury, tzw. przygotowawczej, bądź menadżerskiej.

Wyobraźmy sobie, że mamy przygotowany już plan przekształcenia wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami. W tym momencie zarząd/wspólnicy zarządzający spółką powinni poinformować pozostałych wspólników/akcjonariuszy o planowanym przekształceniu.

Przepisy dosyć precyzyjnie określają zarówno terminy takich zawiadomień oraz ich treść.

Spółka zawiadamia bowiem wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu spółki dwukrotnie, w sposób przewidziany dla zawiadamiania wspólników spółki przekształcanej. Pierwsze zawiadomienie powinno być dokonane nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia tej uchwały, a drugie w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia.

Zawiadomienia o przekształceniu powinny zawierać następujące informacje i dokumenty:

      • istotne elementy planu przekształcenia oraz opinii biegłego rewidenta z badania planu przekształcenia, jeżeli została ona sporządzona;
      • określać miejsce oraz termin, w którym wspólnicy spółki przekształcanej mogą się zapoznać z pełną treścią planu i załączników, a także opinią biegłego rewidenta z badania planu przekształcenia, jeżeli została ona sporządzona.

Często spotykanym pytaniem jakie słyszę od Klientów jest to czy takie zawiadomienia bezwzględnie muszą być wysłane? I z jakimi skutkami wiąże się ich brak? Zwłaszcza w spółkach małych (np. rodzinnych) bądź w spółkach, w których wiadomo, że wszyscy wspólnicy zagłosują za przekształceniem.

Przepisy wprowadzają wymóg wystosowania zawiadomień. To tyle jednak od strony formalnej.

Od strony praktycznej dużo spółek tego nie robi – notariusze ani sądy KRS nie badają (albo nie powinni) czy te zawiadomienia zostały wysłane.

Naruszenie obowiązku wystosowania zawiadomień o planowanym przekształceniu zasadniczo nie unieważnia bowiem całej procedury przekształcenia – zwłaszcza gdy wszyscy wspólnicy taką uchwałę podejmą. Może natomiast stanowić podstawę do wystąpienia z powództwem o stwierdzenie nieważności uchwały w trybie art. 567 § 1 KSH, jak również do roszczeń z art. 568 § 1 i art. 584(10) k.s.h. Ale oczywiście jak wszyscy wspólnicy uchwałę podejmą to raczej nikt z pozwem o unieważnienie uchwały nie wystąpi.

Także komentarze do tego przepisu są tutaj zgodne: „Na podstawie art. 23 ust. 1 i 2 KrRejSU sąd rejestrowy nie jest uprawniony do badania wypełnienia obowiązków z art. 560 § 1 KSH, w szczególności nie ma kompetencji do żądania przedstawienia dowodów zawiadomienia w sposób przewidziany do zawiadamiania wspólników spółki przekształcanej. Niezależnie od powyższej uwagi zalecane jest, aby w sytuacji uchybienia przedmiotowemu obowiązkowi wspólnicy spółki przekształcanej oświadczyli przy podejmowaniu uchwały w sprawie przekształcenia, że dwukrotnie otrzymali zawiadomienia o zamiarze powzięcia uchwały przekształceniowej. Należy natomiast mieć na uwadze, że w przypadku sporu pomiędzy wspólnikami spółki przekształcanej a spółką naruszenie art. 560 § 1 KSH może prowadzić do stwierdzenia nieważności uchwały o przekształceniu. Niedokonanie zawiadomienia wspólników o zamiarze powzięcia uchwały przekształceniowej może bowiem zostać uznane przez sąd za istotne uchybienie proceduralne przy podejmowaniu uchwały, które miało wpływ na wynik głosowania i treść uchwały w sprawie przekształcenia.”.

Ostatecznie należy wspomnieć, że wymóg zawiadomienia wspólników nie dotyczy przekształcenia spółki jawnej i cywilnej, w których wszyscy wspólnicy prowadzili sprawy spółki w inną spółkę (osobową bądź kapitałową). Tutaj bowiem mamy do czynienia z całkowicie uproszczonym przekształceniem, niewymagającym nawet sporządzenia planu przekształcenia (co opisałem już kiedyś we wpisie dostępnym tutaj). 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *