SPÓŁKA CYWILNA A ROZWÓD WSPÓLNIKA

W dzisiejszym tekście, wyjątkowo, wracamy do tematyki związanej ze spółkami cywilnymi. Jak sporo ostatnich wpisów dzisiejszy również został zainspirowany zadanym mi ostatnio przez Klienta pytaniem.

Jak Państwo może pamiętają do tej pory na blogu dosyć gruntownie omówiłem spółki cywilne. Wskazałem chociażby (to tylko kilka z wpisów) czym w ogóle jest spółka cywilna, jakie są zasady dziedziczenia praw wspólnika, jak przekształcić spółkę cywilną w sp. z o.o., jak wygląda kwestia obciążeń spółki cywilnej na gruncie podatku PCC, podatku VAT oraz podatku dochodowego, kwestie odpowiedzialności wspólników spółki oraz zasady dotyczące majątku spółki cywilnej.

Dla dzisiejszego tekstu szczególnie istotny jest ten ostatni z wyżej wymienionych wpisów. Jedynie więc przypominając – cały majątek spółki cywilnej, nabyty przez nią zarówno wskutek dokonanych przez wspólników wkładów jak i później w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej, stanowi w istocie majątek wszystkich jej wspólników i stanowi współwłasność łączną. Z faktu, że majątek spółki cywilnej stanowi współwłasność łączną wywodzimy następujące skutki:

    • w czasie trwania spółki cywilnej wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku,
    • w czasie trwania spółki cywilnej wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników,
    • w czasie trwania spółki cywilnej wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku.

Wspólny majątek wspólników spółki cywilnej stanowi odrębną masę majątkową od prywatnych majątków poszczególnych wspólników.

I teraz dochodzimy do sedna dzisiejszego wpisu.

Wyobraźmy sobie sytuację, że jeden ze wspólników rozwodzi się z małżonkiem (małżonką), a następnie dochodzi do podziału majątku wspólnego – a małżonkowie nie mieli rozdzielności majątkowej. Jest więc co dzielić.

Zasadniczo dochody z przedsiębiorstwa prowadzonego przez jednego małżonka wchodzą w skład majątku wspólnego (a wręcz nawet całe przedsiębiorstwo wchodzi w skład majątku wspólnego). Spółka cywilna przedsiębiorcą nie jest, ale już wspólnik spółki cywilnej tak. Więc dochód, jaki uzyskuje w ramach działalności s.c. do majątku wspólnego wchodzi. Ale to jeszcze nie jest problematyczne, bo zyski te były już wypłacone. A jak natomiast wygląda sprawa samego majątku spółki cywilnej (którego wspólnik jest współwłaścicielem)? Czy podczas podziału majątku po rozwodzie trzeba też dokonać podziału majątku spółki cywilnej, w której rozwodzący się małżonek jest wspólnikiem? Bez wątpienia taki podział majątku mógłby negatywnie wpłynąć na istnienie czy funkcjonowanie spółki cywilnej – gdyby bowiem w trakcie podziału okazało się, że s.c. musi małżonkowi wspólnika wypłacić jakieś środki pieniężne albo wręcz przyjąć go do spółki, to z pewnością byłby kłopot.

Na szczęście jednak polskie prawo akurat reguluje tę sytuację. I to korzystnie dla spółki cywilnej – chroniąc ją przed takimi sytuacjami. Zgodnie bowiem z treścią art. 33 pkt 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom.

A majątek spółki cywilnej to właśnie majątek jej wspólników – i to, jak wskazałem powyżej, majątek będący we współwłasności łącznej. Dlatego też prawa i obowiązki w spółce cywilnej stanowią majątek odrębny rozwodzącego się małżonka i nie będą przedmiotem roszczeń z tytułu podziału majątku wspólnego małżonków. A co za tym idzie rozwód wspólnika nie wpłynie na istnienie i funkcjonowanie spółki cywilnej.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *