ZMIANY W ULDZE IP BOX OD 2025 ROKU

Przepisy regulujące tzw. ulgę IP BOX, a więc 5% stawkę podatku dochodowego dla podatników osiągających dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej obowiązują już dobre kilka lat. Najbardziej na tych regulacjach skorzystali programiści na jednoosobowych działalnościach gospodarczych, którzy mogli zastosować tę niską stawkę podatku dochodowego do dochodów uzyskiwanych z praw autorskich do programów komputerowych (przeniesienia praw autorskich lub udzielenia licencji).

Przepisy, chociaż nie sformułowane w najlepszy sposób, dały realną szansę na znaczne obniżenie podatków dla tej grupy przedsiębiorców.

Więcej w tym temacie pisałem we wpisach sprzed kilku lat – dostępnych tutaj, tutaj i tutaj – i zachęcam Państwa do ich lektury.

Od nowego roku mają jednak wejść w życie zmiany, które drastycznie ograniczą dostępność ulgi IP BOX dla podatników. 

Zmiany te polegać mają na:

    • zmianie zasad obliczania daniny solidarnościowej;
    • wymogu zatrudniania pracowników.

Do tej pory dochody opodatkowane ulgą IP BOX nie były wliczane do progu daniny solidarnościowej. Projekt ustawy poszerza jednak podstawę obliczenia daniny także o kwalifikowane dochody opodatkowane IP Box, co oznacza, że ulga IP Box nie uchroni już osób o dochodzie przekraczającym 1 mln zł przed koniecznością płacenia daniny solidarnościowej.

Dużo poważniejszą jednakże zmianą, która skutecznie o bardzo mocno ograniczy dostępność ulgi IP BOX jest wymóg zatrudniania pracowników.

Zgodnie z projektem podatników, który będzie chciał korzystać z IP BOX, będzie musiał zatrudniać przynajmniej trzech pracowników na umowę o pracę przez 300 dni w skali roku. Możliwe będzie zatrudnienie 3 osób na umowę zlecenia, ale pod warunkiem, że miesięczne wynagrodzenie będzie wynosiło 3-krotność minimalnego wynagrodzenia.

Z uwagi na to, że z ulgi IP BOX skorzystali najbardziej programiści prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze (samozatrudnieni) to ten wymóg okaże się nie do przejścia dla znacznej większości z nich.

I tym sposobem ulga IP BOX stanie się dostępna dla naprawdę bardzo nieznacznej grupy podatników.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *