ZAŁOŻENIE PROSTEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ

Wracając do bloga po dłuższej przerwie spowodowanej wyjazdem na weekend majowy i próbą odrobienia się z pracą po powrocie, kontynuując tematykę prostej spółki akcyjnej, chciałbym dzisiaj omówić zasady powoływania prostej spółki, akcyjnej do życia. W poprzednim wpisie wybiegłem niejako do przodu przedstawiając Państwu zasady związane z gromadzeniem kapitału przez prostą spółkę akcyjną (jako chyba największe novum wprowadzane przez projekt do prawa spółek kapitałowych), wobec czego w dzisiejszym tekście cofniemy się do początku i omówimy jakie wymogi będą musiały zostać spełnione by prosta spółka akcyjna powstała i zaczęła prowadzić działalność gospodarczą.

Tak samo jak i pozostałe spółki kapitałowe (spółka z o.o. i akcyjna), prosta spółka akcyjna będzie mogła zostać założona w każdym celu prawnie dozwolonym (a więc niekoniecznie w celu prowadzenia działalności gospodarczej, co jest wymogiem przy spółkach osobowych) przez jedną bądź większą ilość osób. Oczywiście przez pojęcie „osób” rozumiemy nie tylko osoby fizyczne, ale także osoby prawne (jak spółki kapitałowe) czy jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (jak np. spółki osobowe). Jedynym wyjątkiem od tej zasady będzie – zresztą tak samo jak aktualnie wobec spółki z o.o. i akcyjnej – że prosta spółka akcyjna nie będzie mogła być założona przez jednoosobową spółkę z o.o.

Zaczynając zakładać jakąkolwiek spółkę prawa handlowego, w tym także prostą spółkę akcyjną, musimy wpierw mieć potencjalnych wspólników (bądź jednego wspólnika w spółkach kapitałowych). W naszej sytuacji mamy już wybranych wspólników (wspólnika) – i co dalej? Zasadniczo ścieżka jest taka sama jak w przypadku innych spółek – konieczne jest zawarcie umowy spółki (która nie jest nazywana „statutem”, jak ma to miejsce w przypadku spółki akcyjnej), ustanowienie wymaganych organów i uzyskanie wpisu spółki do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Projekt wprowadzający prostą spółkę akcyjną do polskiego prawa daje nam dwie możliwości co do zawarcia umowy prostej spółki akcyjnej. Będziemy mogli to zrobić:

    • 1) tradycyjnie, czyli udając się do notariusza i zawierając umowę spółki w formie aktu notarialnego,
    • 2) zawrzeć umowę spółki w systemie teleinformatycznym, a więc przez portal s24 – przy czym ten sposób jest dostępny tylko gdy akcje będą pokrywane wkładami pieniężnymi. Jeżeli akcjonariusze chcieliby na pokrycie akcji wnieść wkłady inne niż pieniądze (np. ruchomości, nieruchomości, wierzytelności czy prawa niematerialne) konieczne będzie założenie spółki przed notariuszem.

Ponieważ w prostej spółce akcyjnej oprócz kapitału gromadzonego w drodze emisji akcji istnieje także kapitał akcyjny (o czym więcej pisałem w poprzednim wpisie), który nie jest wskazywany w umowie spółki i pełni rolę namiastki kapitału zakładowego, to będzie można założyć prostą spółkę akcyjną w systemie s24 pokrywając kapitał akcyjny wkładami innymi niż pieniężne, bowiem i tak wkłady te nie będą wykazywane w treści umowy spółki, a jedynie w dodatkowym oświadczeniu, jakie będzie składał zarząd wobec sądu rejestrowego.

Projektowane przepisy nie dają jednak wprost odpowiedzi na pytanie kto ma podpisać umowę prostej spółki akcyjnej. W aktualnie istniejących spółkach kapitałowych kwestia ta jest uregulowana w k.s.h. Spółkę z o.o. zakładają i podpisują jej umowę wszyscy przyszli wspólnicy, którzy w zamian za wkłady obejmują udziały. Z kolei w przypadku spółki akcyjnej jej umowy (statutu) nie podpisują wszyscy akcjonariusze, a tylko założyciele, podczas gdy akcjonariusze spółki obejmują akcje w zamian za wkłady i nie muszą uczestniczyć przy zakładaniu spółki (oczywiście założyciele są zazwyczaj także akcjonariuszami). Statut spółki akcyjnej nie wskazuje także kto jest akcjonariuszem spółki.

Uzasadnienie do projektu ustawy wprowadzającej prostą spółkę akcyjną wskazuje jedynie, że model założenia prostej spółki akcyjnej oparty został na procedurze zakładania spółki z o.o., wobec czego umowa prostej spółki akcyjnej będzie musiała wskazywać kto jest akcjonariuszem i ile akcji objął. Dlatego też na ten moment wydaje się, że umowę prostej spółki akcyjnej podpisać będą musieli wszyscy akcjonariusze, obejmujący akcje w momencie jej zakładania i to oni stanowić będą założycieli spółki.

Sama umowa prostej spółki akcyjnej w swojej treści faktycznie ma być bardzo podobna do konstrukcji umów spółek z o.o., bowiem zawierać będzie musiała:

    • 1) firmę (o tym czym jest firma pisałem w jednym z pierwszych wpisów na blogu, od którego lektury Państwa odsyłam) i przedmiot działalności spółki,
    • 2) liczbę, serię i numery akcji, związane z nimi uprzywilejowanie, akcjonariuszy obejmujących poszczególne akcje i ich cenę emisyjną,
    • 3) przedmiot wkładów akcjonariuszy jeżeli wnoszony jest wkład niepienieżny,
    • 4) organy spółki,
    • 5) liczbę członków zarządu i rady nadzorczej, jeżeli została ustanowiona,
    • 6) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

W przeciwieństwie do spółki z o.o. i spółki akcyjnej, umowa prostej spółki akcyjnej nie określa wysokości kapitału zakładowego (którego w tej spółce w ogóle nie ma) ani wysokości kapitału akcyjnego. O kwestiach związanych z kapitałem spółki pisałem szeroko w poprzednim wpisie, dlatego też nie chcąc się powtarzać odsyłam Państwa do jego lektury. Tutaj chciałbym tylko nadmienić, że do powołania prostej spółki akcyjnej konieczne jest opłacenie minimalnego kapitału akcyjnego, czyli 1 zł.

Zawierając umowę prostej spółki akcyjnej założyciele muszą też ustanowić stosowne organy, a więc zarząd i, opcjonalnie, radę nadzorczą. O organach prostej spółki akcyjnej będę jeszcze pisał w dalszych tekstach.

Następnym krokiem po zawarciu umowy spółki i powołaniu organów jest złożenie wniosku do właściwego sądu rejestrowego o wpisanie nowo założonej prostej spółki akcyjnej do Rejestru Przedsiębiorców KRS. Dopiero z momentem zarejestrowania jej w KRSie prosta spółka akcyjna zyskuje osobowość prawną. Jednakże od dnia zawarcia umowy mamy do czynienia z prostą spółką akcyjną w organizacji, która może już rozpocząć działalność gospodarczą (w tym uzyskać nr NIP).

Do wniosku o zarejestrowanie prostej spółki akcyjnej trzeba będzie dołączyć umowę spółki, oświadczenie wszystkich członków zarządu o wysokości kapitału akcyjnego oraz oświadczenie, że wkłady na pokrycie akcji zostały wniesione w części przewidzianej w umowie spółki, adresy do doręczeń członków zarządu i dowód ich powołania do pełnienia funkcji oraz listę akcjonariuszy. Jak widać wymagane do zarejestrowania prostej spółki akcyjnej dokumenty są bardzo podobne do sporządzanych przy zakładaniu spółki z o.o.

Podsumowując – proces zakładania prostej spółki akcyjnej oraz treść wymaganych do jej powołania dokumentów oparty będzie w dużej mierze o zasady obowiązujące przy powoływaniu do życia spółek z o.o. Samo tworzenie tej spółki faktycznie jest znacznie uproszczone w porównaniu do zakładania spółek akcyjnych. Brak będzie chociażby wymogu sporządzania sprawozdania założycieli z założenia spółki i poddania go badaniu przez biegłego rewidenta czy przedłożenie do KRSu bankowego dowodu wpłaty na akcje.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *