ZALICZKI NA POCZET ZYSKU DLA KOMPLEMENTARIUSZA A WYROK NSA

Jak Państwo z pewnością wiedzą d 1 stycznia 2021r. spółki komandytowe zostały objęte podwójnym opodatkowaniem. Do tej pory na blogu pojawiło się już całkiem sporo wpisów poświęconych tym nowym regulacjom. Z tekstów tych niestety jednoznacznie wynika, że spółki komandytowe z jednych najbardziej prostych i przyjaznych form prowadzenia biznesu stały się bodajże najmniej użyteczne.

Dla dzisiejszego wpisu szczególnie istotne są teksty, w których omówiłem zasady opodatkowania podatkiem dochodowym wspólników spółek komandytowych, w tym zwłaszcza komplementariuszy (które to wpisy są dostępne tutaj i tutaj). Oczywiście przed przejściem dalej zachęcam Państwa do ich lektury.

Jedynie przypominając – dochody uzyskiwane przez komplementariuszy z udziału w zyskach spółki komandytowej są zasadniczo zwolnione z podwójnego opodatkowania. Natomiast komandytariusze podlegają zawsze (z pewnymi wyjątkami) podwójnemu opodatkowaniu.

Ten brak podwójnego opodatkowania komplementariusza polega na tym, że komplementariusz może odliczyć od swojego podatku dochodowego kwotę podatku zapłaconą przez spółkę komandytową. A dokładniej, może odliczyć kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki.

Problemem jest jednak kiedy komplementariusz może odliczyć od swojego podatku dochodowego kwotę podatku zapłaconą przez spółkę komandytową. Ma to szczególnie istotne w przypadku wypłacania mu przez spółkę komandytową, w trakcie trwania roku obrotowego, zaliczek na poczet udziału w zyskach spółki.

Przepisy nie są bowiem w tym zakresie do końca precyzyjne. Organy podatkowe jednakże zasadniczo uznają, że w takich przypadkach spółka, z wypłacanej komplementariuszowi zaliczki, powinna potrącić 19% podatku dochodowego. A komplementariusz dopiero w rocznym rozliczeniu może ten swój podatek pomniejszyć o podatek zapłacony przez spółkę. I złożyć wniosek o nadpłatę podatku, aby urząd skarbowy tą różnicę mu zwrócił.

Przez lata taki właśnie model działania obowiązywał w spółkach komandytowo-akcyjnych (które mają identyczne przepisy co teraz spółki komandytowe). Ale pojawiło się światełko w tunelu, które może zmieni podejście organów podatkowych w tym zakresie.

W dniu 3 grudnia 2020r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał bowiem wyrok (II FSK 2048/18), w którym uznał, że w momencie wypłaty zaliczki na poczet zysku w trakcie roku nie powstaje jeszcze zobowiązanie podatkowe. A więc i konieczność zapłaty podatku.

NSA wskazał, że dla skorzystania przez komplementariusza z możliwości odliczenia CiTu zapłaconego przez spółkę konieczne jest poznanie wysokości tego podatku. Co z kolei następuje dopiero wtedy, kiedy spółka rozliczy roczny dochód na formularzu CIT-8. Dlatego też dopiero w momencie, kiedy znana jest kwota podatku możliwa do odliczenia, wypłacona komplementariuszowi w ciągu roku zaliczka podlega opodatkowaniu.

Wobec tego NSA uznał, że wypłacane komplementariuszowi w trakcie roku obrotowego zaliczki na poczet zysku w ogóle nie podlegają opodatkowaniu na bieżąco, w trakcie roku – a ich podatkowe rozliczenie powinno nastąpić dopiero po złożeniu przez spółkę CIT-8.

Wyrok co prawda dotyczył spółki komandytowo-akcyjnej jednakże, jak już wskazałem, i spółkę komandytowo-akcyjną i spółkę komandytową obowiązują te same regulacje.

Bez wątpienia wyrok ten jest korzystny dla podatników i spółek komandytowych. Niemniej (podobnie jak w przypadku wyroku NSA dot. możliwości opodatkowania ryczałtem przychodów z dzierżawy praw niematerialnych, o czym pisałem tutaj) jest to na razie jedyny wyrok w tym zakresie.

Nie wiadomo więc, czy to jedno orzeczenie zmieni stanowisko urzędów skarbowych. Na to trzeba jeszcze poczekać. I albo płacić podatek od zaliczek albo zastosować się do tego wyroku i, w razie kontroli, podjąć postępowanie podatkowe.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *