WKŁADY DO SPÓŁKI Z O.O. A SKUTKI PODATKOWE

W poprzednich wpisach opisałem dwa kluczowe dla spółek z o.o. pojęcia, a więc pojęcie kapitału zakładowego (KZ) i udziałów oraz zachodzące między nimi powiązania. Wiemy więc już, że tworząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy muszą określić wysokość KZ oraz pokryć go w całości przenosząc na rzecz spółki środki pieniężne albo rzeczy (dokonując aportu).

Jak wszystkie jednak czynności gospodarcze, także założenie spółki i wniesienie wkładów ma pewne określone skutki podatkowe. Rozpatrywać je trzeba na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku dochodowego i VAT.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Zacznijmy od najprostszego, a więc PCC. Zawarcie umowy spółki z o.o. (bądź jej zmiana skutkująca podwyższeniem kapitału zakładowego) rodzi konieczność zapłaty przez spółkę tego podatku.

Podatek wynosi 0,5% i jest ustalany zawsze od określonego w umowie spółki kapitału zakładowego. PCC płaci spółka i ma na to 14 dni od zawarcia umowy.

Oczywiście jeżeli zakładamy spółkę przed notariuszem, to PCC płacimy notariuszowi, który w naszym imieniu odprowadza tą kwotę do US.

Jeżeli jednak zakładamy spółkę elektronicznie, to już sama spółka musi złożyć do US deklarację i zapłacić podatek.

Podatek dochodowy

Wniesienie przez wspólników wkładów do spółki to po prostu przeniesienie na spółkę własnosci określonych składników majątku. Samo wniesienie wkładów do spółki jest po jej stronie neutralne podatkowo. Sp. z o.o. nie płaci więc CiTu od wartości wkładów.

Ponieważ jednak wniesienie wkładów jest transakcją, w której uczestniczą dwie strony (wspólnik i spółka), to trzeba dokonać analizy skutków podatkowych także po stronie wspólników.

Wniesienie przez wspólników (czy to osób fizycznych czy prawnych) wkładów pieniężnych nie rodzi po ich stronie obowiązku zapłaty podatku (PiT albo CiT). Zupełnie inna sytuacja zachodzi natomiast gdy do spółki wnoszony jest wkład niepieniężny, a więc aport.

W takim przypadku (z wyłączeniem aportu przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części, które nie powoduje powstania obowiązku podatkowego) wniesienie aportu do spółki powoduje u wnoszącego powstanie przychodu, a co za tym idzie również konieczność zapłaty podatku dochodowego.

Dlatego też np. inwestycje deweloperskie są częściej prowadzone w formie spółek komandytowych. W tych formach działalności aport nie podlega bowiem opodatkowaniu podatkiem dochodowym. A wnosząc wkład w postaci nieruchomości, która nierzadko warta jest miliony złotych, podatek byłby spory.

VAT

No i ostatni z podatków.

Jeżeli wkład jest dokonywany przez osobę fizyczną poza zakresem jej przedsiębiorstwa, to tego podatku w ogóle nie bierzemy pod uwagę, jako że obciąża on tylko przedsiębiorców.

Gorzej, gdy wspólnikiem jest inny przedsiębiorca, a majątek na pokrycie obejmowanych udziałów pochodzi z działalności gospodarczej. W takim przypadku znów musimy dokonać rozróżnienia pomiędzy wkładem pieniężnym, a niepieniężnym.

W tym pierwszym przypadku wniesienie środków pieniężnych nie podlega podatkowi VAT. Natomiast aport składnika majątku na pokrycie obejmowanych w spółce udziałów, dla celów VAT, jest traktowany tak samo jak odpłatna dostawa towarów. Zatem aport taki, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT (znowu, z wyłączeniem aportu przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części, które nie powoduje powstania obowiązku podatkowego).

Jak więc widzimy, dokonując złego wyboru przekazania spółce z o.o. majątku możemy naprawdę sporo stracić na podatkach. Dlatego też ja zawsze zachęcam do kontaktu z prawnikiem, który pomoże wybrać najbardziej optymalną formę pokrycia wkładów i zapewnienia spółce majątku na rozpoczęcie działalności.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *