TARCZA ANTYKRYZYSOWA, MIKROPRZEDSIĘBIORCY A SKŁADKI NA ZUS

W jednym z poprzednich wpisów wskazywałem, że z uwagi na olbrzymią ilość dostępnych w internecie tekstów, w tym rządowych, dot. rozwiązań wprowadzonych tzw. tarczą antykryzysową nie będę na blogu specjalnie dużo miejsca tej ustawie poświęcać, woląc skupić się innych rozwiązaniach, które mogą pomóc przedsiębiorcom w dzisiejszych czasach.

Byłbym bliski dotrzymania tego postanowienia, gdyby nie jedno z pytań zadanych mi przez Klienta odnośnie rozwiązań wprowadzonych przez tarczę antykryzysową. Pytanie to dotyczyło możliwości skorzystania przez przedsiębiorców niezatrudniających więcej niż 10 osób ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych.

Klient zadał mi pytanie czy on, jako spółka która zatrudnia nie więcej niż 10 pracowników ale jednocześnie osiągająca roczny obrót netto powyżej 2 milionów euro może skorzystać z tego zwolnienia z płacenia składek. Wszędzie w internecie, nawet na stronach rządowych, pojawia się bowiem informacja, że z tego „dobrodziejstwa” mogą skorzystać mikroprzedsięborcy.

Mikroprzedsiębiorcą, zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo przedsiębiorców, jest podmiot, który spełnia łącznie dwa warunki. W co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Jeżeli więc większość informacji w internecie byłaby prawdziwa, to ze zwolnienia z płatności składek mógłby skorzystać nie każdy przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników, ale tylko taki przedsiębiorca który jednocześnie osiąga roczny obrót netto mniejszy niż 2 mln euro.

Tymczasem sama tarcza antykryzysowa (przynajmniej w tym zakresie, bo w innych rozwiązaniach jak najbardziej) wcale nie wprowadza takiego wymogu wymagając jedynie by przedsiębiorca nie zatrudniał więcej niż 10 osób, nie wspominając nic o obrocie ani nie posługując się pojęciem „mikroprzedsiębiorcy”.

Zgodnie z art. 31zo tej ustawy: na wniosek płatnika składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń  Pracowniczych  lub  Fundusz  Emerytur Pomostowych, należne za  okres od dnia 1 marca 2020r. do dnia 31 maja 2020r., wykazanych w deklaracjach  rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020r.

Tak więc używanie sformułowania, że tylko mikroprzedsiębiorcy mogą skorzystać z tej ulgi jest nieprawdziwe, jako że tarcza takiego wymogu nie wprowadza. Dlatego też zdecydowanie unikałbym używania tego pojęcia w odniesieniu do możliwości zwolnienia ze składek. Z tej ulgi mogą więc skorzystać przedsiębiorcy, którzy zarabiają więcej niż 2 miliony euro – ważne tylko by nie zatrudniali więcej niż 10 osób (czy to na umowie o pracę czy umowie cywilnoprawnej).

Jak widać tylko potwierdza to teorię, że trzeba wyjątkowo uważać na nazewnictwo:)

Na sam koniec chciałem jeszcze tylko wspomnieć, że z tej ulgi może skorzystać nie tylko podmiot będący przedsiębiorcą (w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców) ale każda osoba, która zatrudnia pracowników. Zwróćmy bowiem uwagę za treść zacytowanego powyżej przepisu. Art. 31zo daje tą możliwość „płatnikom składek” nie uzależniając jednocześnie by byli to tylko przedsiębiorcy.

3 komentarzy:
  1. abc 123
    abc 123 says:

    Czy spółka cywilna może złożyć wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników ? Moim zdaniem nie może, ponieważ nie jest przedsiębiorcą. Przedsiębiorcami są jej wspólnicy, a spółka cywilna jest tylko pracodawcą.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *