RACHUNEK BANKOWY W DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Jedną z częstych wątpliwości, jakie mają osoby zakładające działalność gospodarczą jest kwestia rachunku bankowego. Zadajmy więc sobie dwa podstawowe pytania: 1) czy musimy w ogóle mieć rachunek bankowy; oraz 2) czy musimy posiadać tzw. konto firmowe czy też możemy w ramach działalności wykorzystywać prywatny rachunek bankowy.

Ad.2.

Zaczynając dla odmiany od pytania drugiego – przepisy prawa zasadniczo nie nakładają na jednoosobowych przedsiębiorców obowiązku posiadania rachunków bankowych dla działalności gospodarczej (kont firmowych). Aktualnie jednak banki prześcigają się w ofertach takich – bywa więc i tak, że jego założenie będzie bardziej korzystne dla przedsiębiorcy niż korzystanie z prywatnego konta.

Oczywiście powyższa wątpliwość dotyczy tylko osób zakładających jednoosobowe działalności gospodarcze, a nie spółki prawa handlowego (spółkę jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjną). Spółki bowiem są pod tym względem odrębnymi podmiotami od swoich właścicieli (wspólników, akcjonariuszy) więc muszą mieć własne rachunki bankowe.

Ad. 1

Natomiast rozwiewając wszelkie wątpliwości co do pierwszej kwestii – tutaj zdecydowanie należy powiedzieć, że każdy przedsiębiorca, także jednoosobowy musi w ogóle posiadać rachunek bankowy.

Powyższe stwierdzenie wynika przede wszystkim z faktu, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy: 1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca; oraz 2) gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty.

Ponadto także zapłata podatków oraz składek na ubezpieczenia następuje w formie polecenia przelewu, chyba że mamy do czynienia z mikroprzedsiębiorcami (tj. przedsiębiorcami, którzy w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełnili łącznie oba poniższe warunki: 1) zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników; oraz 2) osiągneli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *