OPODATKOWANIE FUNDACJI RODZINNEJ
Tematyki związanej z fundacjami rodzinnymi ciąg dalszy. W poprzednich wpisach opisałem już czym jest ta fundacja i jakie są jej założenia oraz cele, jak wygląda procedura jej założenia, kim będą beneficjenci fundacji oraz jakie są jej organy. Natomiast dzisiaj chciałbym się skupić na opodatkowaniu samych fundacji.
W pierwszej kolejności muszę zaznaczyć, że zgodnie z projektem ustawy fundacja rodzinna nie będzie mogła wykonywać działalności gospodarczej i być przedsiębiorcą. Jest to duża różnica w porównaniu do zwykłych fundacji, które mogą (jeżeli tak zdecydują) prowadzić działalność gospodarczą i być przedsiębiorcą – i z tych zysków finansować działalność statutową.
Jeżeli więc fundacja rodzinna nie będzie mogła być przedsiębiorcą, to najprawdopodobniej nie będzie też podatnikiem podatku VAT.
Tak więc jeden podatek mamy z głowy. Ważniejsza jednak jest kwestia opodatkowania fundacji podatkiem dochodowym.
Fundacja rodzinna (zresztą jak i zwykłe fundacje) będzie miała osobowość prawną. A co za tym idzie podpadać będzie pod opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).
Fundacja rodzinna będzie więc zobowiązana do następujących czynności:
-
- w prowadzonej ewidencji rachunkowej wyodrębnić rzeczy, prawa majątkowe oraz środki pieniężne otrzymane od każdego z fundatorów ze wskazaniem tych fundatorów;
- prowadzić ewidencję rachunkową w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) pochodzących z rzeczy, praw majątkowych oraz środków pieniężnych pochodzących od każdego z fundatorów z podziałem na fundatorów;
- prowadzić ewidencję rachunkową w sposób zapewniający ustalenie fundatora od którego pochodzą środki przeznaczone na świadczenia przekazywane beneficjentowi a także fundatorowi.
Fundacje rodzinne nie będą prowadzić działalności gospodarczej. Ale będą prowadzić działalność statutową, otrzymując od fundatora i innych osób środki. A więc będą miały przychód. W normalnej sytuacji taki przychód (tj. dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty) podlegałby opodatkowaniu. Tutaj jednak projekt ustawy stanowi, że do przychodów podlegających opodatkowaniu nie zalicza się przychodów otrzymanych przez fundację rodzinną od fundatora przeznaczonych na realizację celów tej fundacji oraz fundusz operatywny.
A więc fundacje rodzinne nie będą płacić podatku CIT od majątku uzyskanego od fundatora.
A co w przypadku środków pozyskanych w inny sposób? Np. dywidend otrzymywanych od spółek, do których to spółek udziały/akcje fundator darował fundacji. W tym wypadku – przynajmniej na razie – ustawa nie przewiduje możliwości skorzystania przez fundacje rodzinne ze zwolnienia z opodatkowania takich dywidend. Co oznacza, że fundacje będą musiały zapłacić 19% podatku CiT.
Bez wątpienia brak podatku od dochodu uzyskanego przez fundację z tytułu wpłat fundatora jest prawidłowy. Negatywnie jednak trzeba ocenić brak zwolnienia spod opodatkowania dywidend i innych przychodów osiąganych przez fundacje w ramach prowadzonej działalności. Zwłaszcza, że z takiego zwolnienia mogą korzystać spółki
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!