NOWE PKD 2025 A OBOWIĄZKI SPÓŁEK
Rok 2025 wprowadził dla przedsiębiorców, w tym spółek, dwie rewolucje:
-
- od 1 stycznia 2025r. obowiązują nowe kody PKD;
- w końcu, po latach przekładania, weszły w życie E-Doręczenia.
W dzisiejszym wpisie opiszę kwestie związane z nowymi PKD, natomiast E-Doręczenia w kolejnym tekście.
Nowe kody PKD – wg nowej klasyfikacji PKD 2025 – są obowiązkowe dla spółek i jednoosobowych działalności gospodarczych powstających od 1 stycznia 2025 roku oraz dla tych przedsiębiorców, którzy po tej dacie dokonają jakichkolwiek zmian w obowiązujących ich rejestrach – CEIDG lub KRS.
Przedsiębiorcy, a więc i spółki, które zostały założone przed 1 stycznia 2025r. są objęci okresem przejściowym do 31 grudnia 2026r. W tym czasie przedsiębiorcy mogą nadal posługiwać się kodami PKD pochodzącymi z 2007 roku, przy czym:
-
- Przedsiębiorcy składający wnioski o zmianę wpisu w CEIDG po wejściu w życie PKD 2025 mogą stosować PKD 2007 w odniesieniu do działalności oznaczonej według tej klasyfikacji przed zmianą, jednak nie dłużej niż do czasu zaktualizowania wpisu.
- W przypadku podmiotów wpisanych do KRS, jeśli wniosek o zmianę wpisu nie dotyczy przedmiotu działalności, nie będzie konieczne dostosowanie wskazanych w KRS kodów aż do 31 grudnia 2026 r.
Oczywiście ze zmianą kodów PKD nie czekałbym do ostatniej chwili. W przypadku spółek zmiana kodów PKD i dostosowanie ich do nowej klasyfikacji wymaga zmiany umowy spółki – także w formie aktu notarialnego dla większości spółek. Więc zdecydowanie lepiej byłoby zrobić to odpowiednio wcześniej – w razie przekroczenia terminu spółki narażą się na grzywnę ze strony sądu KRS.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!