DEKLARACJA VAT-R I OBOWIĄZEK JEJ ZŁOŻENIA
Po założeniu (zarejestrowaniu) naszej działalności, czy to w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej czy spółki handlowej nie możemy jeszcze zupełnie swobodnie działać na rynku. Musimy bowiem spełnić jeden bardzo ważny warunek stawiany nam przez przepisy dotyczące podatku VAT, a mianowicie złożyć do właściwego dla naszej działalności Urzędu Skarbowego deklarację VAT-R.
Pojawia się pytanie – dlaczego deklaracja ta jest tak istotna? Otóż deklaracja VAT-R stanowi w istocie zgłoszenie rejestracyjne naszej działalności w zakresie podatku VAT, a więc określamy w niej czy będziemy czynnym podatnikiem podatku VAT czy też skorzystamy z jednego ze zwolnień określonych w ustawie (więcej o zwolnieniach z opodatkowania podatkiem VAT naszej działalności w następnym wpisie).
Deklaracji VAT-R nie składa się w ramach rejestrowania działalności (tutaj nie działa procedura jednego okienka jak do wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym przy rejestrowaniu jednoosobowej działalności gospodarczej). Dlatego też niezwłocznie po założeniu działalności musimy samodzielnie taką deklarację wypełnić i złożyć (wysłać) do Urzędu Skarbowego.
Deklarację VAT-R mamy obowiązek złożyć do Urzędu Skarbowego najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych podatkiem VAT. Dokonanie tego zgłoszenia jest darmowe.
Złożenie deklaracji jest naszym obowiązkiem, przy czym osoby, które korzystają z tzw. podmiotowego zwolnienia z podatku VAT (więcej o zwolnieniu z VATu w kolejnym wpisie) z uwagi na nieprzekroczenie limitu obrotu (200.000,00 złotych) oraz osoby, które wyłącznie dokonują czynności przedmiotowo zwolnionych z podatku VAT jedynie mogą (a nie muszą) złożyć deklarację VAT-R.
Jakie są natomiast skutki braku złożenia deklaracji VAT-R, a więc zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT/zgłoszenia skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od naszego dalszego działania.
Jeżeli założyliśmy działalność ale faktycznie nie prowadzimy w jej ramach żadnego biznesu (nie wystawiamy faktur VAT i nie dokonujemy zakupów skutkujących wystawieniem na nas faktur) to brak złożenia deklaracji VAT-R nie pociąga za sobą żadnych negatywnych skutków. Częstym tego przykładem są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będące komplementariuszami w spółkach komandytowych. Spółki te nie prowadzą faktycznie własnej działalności oprócz reprezentowania spółki komandytowej.
Jeżeli natomiast założyliśmy działalność i prowadzimy w jej ramach biznes (wystawiamy faktury VAT i dokonujemy zakupów skutkujących wystawieniem na nas faktur) to brak zgłoszenia rejestracyjnego może spowodować, że Urząd Skarbowy odmówi nam prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego (zapłaconego z faktur zakupowych).
Ostatnią kwestią o jakiej chciałbym wspomnieć jest to, że złożenie lub brak złożenia deklaracji VAT-R nie ma wpływu na sam status bycia przez przedsiębiorców podatnikiem VAT. Status podatnika zyskuje się z uwagi na samo dokonywanie usług określonych w przepisach podatkowych, a więc niezależnie od tego, czy się rejestrowaliśmy.
W razie wszelkich wątpliwości co do sposobu wypełniania deklaracji VAT-R zapraszam Państwa do kontaktu.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!