CZY FUNDACJA MOŻE BYĆ WSPÓLNIKIEM SPÓŁEK?
W dzisiejszym wpisie chciałbym odpowiedzieć na pytanie zadane mi przez Klienta, a mianowicie czy fundacja może być wspólnikiem spółek.
W tym konkretnym przypadku zapytanie dotyczyło co prawda tego, czy fundacja może być komplementariuszem spółki komandytowej. Ale stwierdziłem, że w tym tekście skupię się nie tylko na tym typie spółki.
Na fundacjach, jako że nie są to raczej formy prowadzenia działalności gospodarczej, jeszcze się na blogu nie skupiałem. Generalnie bowiem fundacje, tak jak stowarzyszenia, są typem organizacji pozarządowych mających na celu realizację celów społecznych. Mogą co prawda prowadzić działalność gospodarczą (jeżeli statut fundacji na to zezwala) ale generalnie nie temu mają służyć.
Odpowiadając natomiast na zadane pytanie – tak, fundacje mogą być wspólnikami w spółkach. Zarówno w spółkach osobowych, takich jak spółka jawna, komandytowa czy komandytowo-akcyjna (za wyjątkiem spółki partnerskiej), jak i wspólnikami/akcjonariuszami w spółkach kapitałowych – spółce z o.o., akcyjnej czy prostej spółce akcyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyski osiągane przez te spółki wypłacane są bezpośrednio fundacji, która może przeznaczyć te środki na swoją działalność statutową.
Pod kątem podatkowym takie rozwiązanie jest też dosyć opłacalne podatkowo.
Przypadający bowiem na fundację, będącej wspólnikiem w spółce, dochód w postaci wypłaty zysków/dywidendy ze spółki może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CiT) na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Zgodnie z tym przepisem: wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.
Co do zasady bowiem fundacje wszystkie środki, majątek i zyski powinny przeznaczać na cele statutowe i wtedy nie płacą z tytułu uzyskania tych przychód podatku.
Wartym wskazania jest, że przepisy prawa nie przewidują terminu, w którym środki przeznaczone na cele statutowe powinny być przez fundacje na te cele wydane. Oznacza to więc, że jeśli osiągnięty przez fundację dochód (w tym wypłaty zysków/dywidendy ze spółki) zostanie przeznaczony na realizację celów statutowych, to nie będzie on podlegał opodatkowaniu CIT tak długo, aż nie zostanie on wydatkowany na cele inne niż statutowe.
Jeżeli więc prowadzimy fundacje to włączenie fundacji bezpośrednio w poczet wspólników spółki może dać nam wymierne korzyści w zakresie optymalizacji podatkowej.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!