CZY FUNDACJA RODZINNA MOŻE BYĆ WSPÓLNIKIEM SPÓŁKI CYWILNEJ?

W poprzednim wpisie (dostępnym tutaj) analizowałem zagadnienie czy fundacje rodzinne mogą być wspólnikami spółek i udzieliłem odpowiedzi twierdzącej, wskazując, że fundacje rodzinne mogą być wspólnikami następujących podmiotów:

    • spółek jawnych;
    • spółek komandytowych;
    • spółek komandytowo-akcyjnych;
    • spółek z o.o.;
    • spółek akcyjnych;
    • prostych spółek akcyjnych.

W tym wpisie chciałem natomiast zastanowić się czy fundacja rodzinna może przystąpić i być wspólnikiem w spółce cywilnej.

Tematykę spółek cywilnych omówiłem już na blogu dosyć gruntownie w szeregu wpisów sprzed kilku lat (dostępnych tutaj) i oczywiście zachęcam Państwa do ich lektury.

Jedynie przypominając – spółka cywilna nie jest spółką prawa handlowego (nie podlega pod przepisy kodeksu spółek handlowych). Nie ma własnej podmiotowości prawnej (za wyjątkiem podatku VAT), a jest jedynie umową, porozumieniem pomiędzy jej wspólnikami w celu wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej. W szczególności też spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a zyski osiągane przez spółkę cywilną są opodatkowane bezpośrednio na poziomie jej wspólników.

Pojawiły się więc wątpliwości czy fundacja rodzinna może zawrzeć umowę spółki cywilnej i być jej wspólnikiem. Ustawa o fundacjach rodzinnych wprost takiej możliwości nie wyklucza – ale też wprost nie dopuszcza.

Przepis z ustawy stanowi bowiem, że fundacje rodzinne mogą przystępować do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach. Ani słowa o spółkach cywilnych.

Na ten moment sprawa wydaje się jednak przesądzona, a odpowiedź na to pytanie zarówno pozytywna, jak i negatywna.

W sprawie tej wypowiedział się bowiem Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2024r., 0111-kdib1-2.4010.634.2023.3.AW), w której Dyrektor KIS wskazał, że przystąpienie przez fundację rodzinną do spółki cywilnej wykracza poza zakres określony w ustawie (dopuszczający prowadzenie działalności przez fundacje rodzinne). I chociaż jest to dopuszczalne, to jednak w takim przypadku fundacja rodzinna – w zakresie zysków ze spółki cywilnej – traci zwolnienie z podatku i będzie podlegać pod sankcyjny, 25% podatek dochodowy.

Dlatego też lepiej jest unikać przystępowania fundacji rodzinnych do spółek cywilnych – znacznie lepiej jest użyć te podmioty jako wspólników spółek prawa handlowego, w których wypłaty zysków na rzecz fundacji rodzinnej będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.  

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *