CZY CZŁONEK ZARZĄDU SP. Z O.O. MOŻE MIEĆ WYNAGRODZENIE Z UCHWAŁY WSPÓLNIKÓW I UMOWY O PRACĘ/WSPÓŁPRACĘ?

W jednym z ostatnich wpisów odpowiedziałem na pytanie czy członek zarządu może fakturować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak wiemy z lektury tamtego tekstu (jeżeli nie udało się Państwu z nim wcześniej zapoznać to zachęcam do jego przeczytania przed przejściem do dalszej części dzisiejszego wpisu) zasadniczo nie ma z tym problemu. Takie fakturowanie jest dopuszczalne.

Jednakże, muszą być spełnione pewne wymogi. A mianowicie:

    • czynności wykonywane przez członka zarządu na podstawie umowy B2B nie powinny pokrywać się z obowiązkami zarządczymi w spółce, jeżeli z tego tytułu jest już wypłacane wynagrodzenie na mocy uchwały wspólników;
    • czynności powinny być faktycznie realizowane – nie można wystawiać pustych faktur, gdyż stanowi to naruszenie prawa podatkowego;
    • warunki takiej umowy powinny być rynkowe, gdyż jest to transakcja między podmiotami powiązanymi.

W tym uprzednim tekście obiecałem, że odrębnie już wyjaśnię, dlaczego zakres obowiązków nie powinien się pokrywać. I o tym więcej dzisiaj.

Jak wiemy, spółki z o.o. podlegają podwójnemu opodatkowaniu (o czym więcej pisałem tutaj). Jednym ze sposobów na unikanie tego podwójnego opodatkowania jest wypłacanie wynagrodzenia członkom zarządu, co zwiększa koszty spółki i zmniejsza CiT.

Wynagrodzenie dla członków zarządu może być wypłacane w różnej formie. Może to być umowa o pracę (z zastrzeżeniami o których pisałem tutaj i tutaj), wynagrodzenie przyznane uchwałą wspólników czy wynagrodzenie na zasadach współpracy gospodarczej i umowy B2B.

Zasadniczo nie ma problemu, aby ww. formy wypłaty wynagrodzeń łączyć ze sobą. Członek zarządu może mieć np. wypłacane wynagrodzenie uchwałą wspólników i z umowy o pracę.

Ale w takich przypadkach należy to robić ostrożnie. Z głową. Bowiem ZUS i US takich kombinacji nie lubią i je kwestionują.

Trzeba bowiem pamiętać o tym, że do wszystkich ww. form wypłat wynagrodzenia obowiązują inne zasady obliczania i płatności składek na ZUS.

Od wynagrodzenia przyznanego uchwałą wspólników w ogóle nie pobiera się składek na ZUS czy ubezpieczenia zdrowotnego. Od umowy o pracę w zasadzie zawsze, a ich wysokość zależy od wartości wynagrodzenia. Z kolei członek zarządu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i fakturujący spółkę składki płaci w stałej wysokości.

Dodatkowo wynagrodzenie członka zarządu z umowy B2B może być opodatkowane np. podatkiem liniowym, a wynagrodzenie przyznane uchwałą czy z umowy o pracę zawsze jest opodatkowane wg skali.

To wszystko rodzi problemy. I dlatego też wskazałem, że czynności wykonywane przez członka zarządu na podstawie umowy B2B/umowy o pracę nie powinny pokrywać się z obowiązkami zarządczymi w spółce, jeżeli z tego tytułu jest już wypłacane wynagrodzenie na mocy uchwały wspólników.

Z uwagi na to, że od wynagrodzenia przyznanego uchwałą wspólników nie płaci się ZUSu, to jeżeli równocześnie z tytułu pełnienia funkcji zarządczych wypłacane jest dodatkowe wynagrodzenie z umowy o pracę, ZUS traktuje oba wynagrodzenia jako jedno z umowy o prace i żąda zapłaty zaległych składek.

Podobnie może być w przypadku urzędu skarbowego. Wynagrodzenie przyznane uchwałą jest opodatkowane wg skali, a więc 17/32%. Jeżeli członek zarządu jednocześnie fakturuje spółkę z tytułu pełnienia funkcji zarządczych, a jest opodatkowany innym podatkiem (np. liniowo), to US może uznać wynagrodzenie przyznane uchwałą jako wynagrodzenie z mowy B2B i zmienić zasady opodatkowania.

Oczywiście można się odwoływać. Ale wymaga to długotrwałej procedury i niepewnych szans na wygraną. Dlatego też znacznie lepiej od początku dobrze „poukładać” spółkę i kwestie finansowe. Wystarczy bowiem, aby członek zarządu fakturował spółkę z tytułu pełnienia innych funkcji niż związane z jego obowiązkami w zarządzie i już nie powinno być problemu.

Dlatego też jeśli zastanawiają się Państwo jak poukładać te sprawy finansowe i organizacyjne w spółce, to zapraszam do kontaktu – chętnie pomożemy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *