PRZEPISY O SYGNALISTACH I NOWE OBOWIĄZKI DLA PRACODAWCÓW

W dniu 25 września 2024r. weszła w życie do polskiego porządku prawnego ustawa o sygnalistach implementująca Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Nowe przepisy mają za zadanie chronić osoby zgłaszające naruszenia prawa Unii i, równocześnie, nakładają u pracodawców obowiązek wdrożenia procedur zabezpieczających sygnalistów. W ten sposób przepisy mają zachęcić do raportowania naruszeń również te osoby, które wcześniej być może obawiały się odwetu ze strony pracodawcy, które teraz będą zabezpieczone odgórnymi regulacjami.

Sygnaliści mają być chronieni przed działaniami odwetowymi pracodawcy w postaci: 

    • zwolnienia z pracy lub przeniesienia w inne miejsce,
    • zmniejszenia wynagrodzenia i degradacji,
    • przymusowego bezpłatnego urlopu,
    • wstrzymania szkoleń i innych niekorzystnych zmian.

Przepisy wprowadzają ochronę dla wszystkich pracowników, niezależnie od tego czy pracują w dużych przedsiębiorstwach czy w przedsiębiorstwach mały i mikro.

Jednakże ustawa nakłada dodatkowe obowiązki na pewną grupę pracodawców związaną z koniecznością opracowania i wdrożenia przejrzystych i bezpiecznych procedur, które umożliwią sygnaliście raportowanie nieprawidłowości.

Obowiązek ten będzie dotyczy pracodawców, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób. Istotnym jest to, że do liczby 50 osób wykonujących pracę zarobkową na rzecz pracodawcy wlicza się pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia.

A więc przy ustalaniu limitu zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie należy wziąć pod uwagę nie tylko pracowników na umowach o pracę, ale także osoby świadczące usługi na mocy umów zlecenia czy nawet B2B.

Pracodawcy, na rzecz których wykonują pracę zarobkową mniej niż 50 osób, również będą mogli ustalić procedurę wewnętrzną, ale to nie będzie ich obowiązek

W Kancelarii przygotowujemy i opracowujemy dokumenty związane z wdrożeniem i Pracodawców tych polityk. Tak więc w razie potrzeby zapraszamy do kontaktu – chętnie pomożemy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *