POWTARZAJĄCE SIĘ ŚWIADCZENIE NIEPIENIĘŻNE A UKRYTE ZYSKI

W poprzednim wpisie (dostępnym tutaj) opisałem co należy rozumieć pod pojęcie ukrytych zysków w przypadku spółek korzystających z ryczałty od przychodów spółek (tzw. estoński CiT).

W ostatnich latach, w związku z objęciem wynagrodzeń dla członków zarządu spółek składką zdrowotną popularność zdobyła forma wypłaty wynagrodzeń ze spółek na rzecz swoich wspólników/akcjonariuszy na mocy opisanych w umowie spółki powtarzających się świadczeń niepieniężnych.

O tym czym są takie świadczenia niepieniężne i jakie warunki muszą być spełnione by je wprowadzić i wypłacać wynagrodzenia na ich podstawie pisałem już na blogu kilkukrotnie – a teksty w tym zakresie dostępne są tutaj, tutaj i tutaj.

Patrząc na szeroką definicję ukrytych zysków (świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem) nasuwa się pytanie czy wypłata przez spółki na estońskim podatku CiT wynagrodzeń z tytułu takich powtarzających się świadczeń wspólników stanowić będzie ukryty zysk i powinna być przez spółkę opodatkowana.

Generalnie nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, jako że definicja ta jest na tyle szeroka, że organy skarbowe mogą uznać, że wypłata takich wynagrodzeń jest dokonywana w celu optymalizacji podatkowej i w zamian za dywidendę, a co za tym idzie spełnia wymóg wypłaty wynagrodzeń w związku z prawem do udziału w zyskach.

Na ten moment jednak, jak wynika z najnowszych interpretacji podatkowych, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie uznaje wypłat z wynagrodzeń z tytułu powtarzających się świadczeń wspólników na rzecz spółki jako ukrytych zysków (chociażby: interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2023 roku (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.291.2022.2.ASK)).

Należy jednak pamiętać, że interpretacja indywidualna nie ma mocy wiążącej w sprawach innych podatników, niż dla którego została wydana. No i nie ma pewności, że organy skarbowe nie zmienią stanowiska. Ale na ten moment wydaje się, że wypłata przez spółki na estońskim podatku CiT wynagrodzeń dla swoich wspólników nie będzie rodziła problemów i konieczności opodatkowania.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *