FUNDACJA RODZINNA A OPTYMALIZACJA PODATKOWA
Kontynuując tematykę fundacji rodzinnych. Trochę tych podmiotów w polskim prawie już mamy i, jeżeli są one umiejętnie wykorzystane, mogą one zostać bardzo skutecznie użyte przy optymalizacji podatkowej.
Kluczem do wykorzystania tych podmiotów przy optymalizacji podatkowej jest określonych w ustawie zakres, w jakim fundacje mogą prowadzić działalność gospodarczą. Zgodnie z przepisami fundacje rodzinne mogą wykonywać działalność gospodarczą w zakresie:
-
- zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
- najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;
- przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
- nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
- udzielania pożyczek: a) spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje, b) spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik, c) beneficjentom;
- obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;
- produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;
- gospodarki leśnej.
Dochody uzyskiwane przez fundację rodzinną z tych powyższych obszarów działalności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem CiT w momencie ich uzyskania. Dopiero gdy fundacja zdecyduje się wypłacić zyski swoim beneficjentom to zapłaci 15% podatek CiT z tych dochodów.
Ustawa wprowadza jednakże także sankcyjny, 25% podatek dochodowy CiT. Ten podatek przewidziany jest dla dochodów uzyskiwanych przez fundacje rodzinne z obszarów działalności wykraczających poza zakres określony w art. 5 ustawy (wskazany powyżej). A więc np. z bycia wspólnikiem w spółce cywilnej (co opisałem tutaj). Taki podatek jest płacony wtedy na normalnych zasadach.
Jednym z przykładów wykorzystania fundacji rodzinnej przy optymalizacji podatkowej jest wstąpienie fundacji rodzinnej jako wspólnika spółek i wypłata przez te spółki dywidendy. Taka dywidenda (co opisałem tutaj) nie będzie opodatkowana na normalnych zasadach (19% podatku CiT), bowiem zysk fundacji rodzinnej z dywidendy w ogóle nie podlega pod podatek do czasu wypłaty zysków swoim beneficjentom. A i wtedy podatek płacony przez fundację wynosi 15%.
Generalnie fundacje rodzinne są bardzo korzystne podatkowo tak długo, jak właśnie nie wypłacają zysków swoim beneficjentom tylko je reinwestują (np. w nieruchomości). Bo wtedy taka fundacja nie płaci podatku w ogóle.
Oczywiście jak każdy temat optymalizacji podatkowej, także założenie fundacji rodzinnej musi być dostosowane indywidualnie do Klienta. Dlatego też jeżeli zastanawiają się Państwo na ochroną majątku i założeniu tego podmiotu to zapraszam do kontaktu – chętnie pomożemy w całym procesie.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!