JAK OPODATKOWANA JEST FUNDACJA RODZINNA?

Dzisiejszy wpis kontynuuje tematykę fundacji rodzinnych. W jednym z dawnych wpisów (dostępnym tutaj), popełnionym w maju 2022r., a więc jeszcze na etapie ciągle zmieniającego się projektu ustawy o fundacjach rodzinnych, opisałem jak te podmioty mają być opodatkowane. Ponieważ jednak ostateczny kształt ustawy, która weszła w życie, jest inny, stwierdziłem, że powtórzę ten wpis opisując jak to faktycznie wygląda teraz.

Co do zasady fundacje rodzinne, jako podmioty prawa, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CiT). Jednakże wysokość i zasady opodatkowania są różne w zależności od wykonywanych przez te fundacje czynności.

Ustawa o fundacjach rodzinnych – w art. 5 – wymienia w jakim zakresie fundacje rodzinne mogą prowadzić działalność. Zgodnie z tym przepisem fundacje rodzinne mogą wykonywać działalność gospodarczą w zakresie: 

    • zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
    • najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;
    • przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
    • nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
    • udzielania pożyczek: a) spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje, b) spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik, c) beneficjentom; 
    • obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;
    • produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;
    • gospodarki leśnej.

Dochody uzyskiwane przez fundację rodzinną z tych powyższych obszarów działalności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem CiT w momencie ich uzyskania. Dopiero gdy fundacja zdecyduje się wypłacić zyski swoim beneficjentom to zapłaci 15% podatek CiT z tych dochodów. 

Ustawa wprowadza jednakże także sankcyjny, 25% podatek dochodowy CiT. Ten podatek przewidziany jest dla dochodów uzyskiwanych przez fundacje rodzinne z obszarów działalności wykraczających poza zakres określony w art. 5 ustawy (wskazany powyżej). A więc np. z bycia wspólnikiem w spółce cywilnej (co opisałem tutaj). Taki podatek jest płacony wtedy na normalnych zasadach.

Tak więc prowadząc fundację rodzinną, która generalnie podatkowo może być bardzo korzystna i dobrze wykorzystana może przynieść znaczne zyski na podatkach, trzeba bardzo uważać, aby nie przekroczyć dozwolonych obszarów działalności tych podmiotów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *