FIRMA A PRZEDSIĘBIORSTWO – CO ZA RÓŻNICA?

Pomysł na omówienie różnic pomiędzy pojęciami „przedsiębiorstwa” a „firmy” przyszedł mi do głowy w trakcie sporządzania kolejnego wpisu dotyczącego jednoosobowej działalności gospodarczej (cóż, podobno inspiracje przychodzą nawet z najbardziej niespodziewanych źródeł:)).

Potocznie pojęcia „przedsiębiorstwo” i „firma” oznaczają to samo i są to prostu nazwy działalności gospodarczej. Często słyszymy przecież wyrażenia „kupię to na firmę” czy „moja firma”. Na gruncie przepisów prawa sformułowania te mają jednakże zupełnie inne znaczenie, w żaden sposób nie pokrywające się ze sobą.

To, co potocznie rozumiemy przez pojęcie „firmy”, a więc prowadzona przez nas działalność gospodarcza jest w istocie przedsiębiorstwem. Wynika to bezpośrednio z przepisów kodeksu cywilnego, które stanowią, że: „przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową„. Przedsiębiorstwo jest natomiast zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Brzmi skomplikowanie, jednakże upraszczając – osoba prowadząca działalność (czy to jednoosobowy przedsiębiorca czy spółka) jest przedsiębiorcą, a majątek wykorzystywany w ramach tej działalności stanowi przedsiębiorstwo.

Firma z kolei to nic innego niż nazwa naszej działalności gospodarczej, co stwierdza kodeks cywilny w jakże krótkim i zwięzłym przepisie o treści: „przedsiębiorca działa pod firmą„.

Firmą (a więc nazwą) osoby fizycznej (tj. jednoosobowego przedsiębiorcy) jest jej imię i nazwisko, przy czym możliwe jest używanie różnych dodatków – np. pseudonimu czy określeń wskazujących na przedmiot działalności. Przykładowo firma (nazwa) mojej działalności gospodarczej brzmi: „Kancelaria Radcy Prawnego Michał Gryz„.

Z kolei firmą osoby prawnej (przede wszystkim spółek) jest jej nazwa, przy czym przepisy kodeksu spółek handlowych zawierają dodatkowe obostrzenia co do ustalania nazw spółek (o tym z pewnością z czasem napiszę).

Ostatecznie chciałbym wskazać jeszcze, że spółka cywilna, która w zasadzie nie jest spółką (wiem, brzmi skomplikowanie ale wszystko wyjaśnię w odrębnych wpisach) nie działa pod firmą, bowiem spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą (przedsiębiorcami są jej wspólnicy).

2 komentarzy:
 1. Bartłomiej
  Bartłomiej says:

  Napisał Pan w artykule:
  firmą osoby prawnej (przede wszystkim spółek) jest jej nazwa, przy czym przepisy kodeksu spółek handlowych zawierają dodatkowe obostrzenia co do ustalania nazw spółek (o tym z pewnością z czasem napiszę).
  Czy już Pan napisał o ustalaniu nazw spółek i ich obostrzeniach?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *