KASY FISKALNE ONLINE

Jak już kilkakrotnie wskazywałem życie przedsiębiorcy nie jest łatwe, a rząd niczego nam nie ułatwia. Wspominałem już Państwu o nowych obowiązkach wobec Krajowego Rejestru Sądowego czy też o wymogach związanych ze zgłaszaniem danych beneficjentów rzeczywistych spółek prawa handlowego do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Przedsiębiorców prowadzących działalność w formie spółek akcyjnych czy komandytowo-akcyjnych z pewnością zaboli także obowiązek dematerializacji akcji.

W dzisiejszym wpisie chciałbym z kolei poruszyć kolejny wymysł naszego rządu, który – rzekomo – ma służyć dalszemu uszczelnianiu systemu podatkowego i zwiększaniu ściągalności podatku VAT, a mianowicie wprowadzenie kas fiskalnych online – co zostało dokonane ustawą z dnia 15 marca 2019 r.o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, która weszła w życie z dniem 1 maja 2019r.

Zanim jednak przejdę do omówienia nowych przepisów – po co w ogóle przedsiębiorcom kasy fiskalne? Możliwe, że to co teraz napiszę to oczywistość ale myślę, że nie zaszkodzi – otóż zasada jest taka: dostawa bądź świadczenie usług przez przedsiębiorcę na rzecz innego przedsiębiorcy musi być stwierdzone fakturą, którą wystawia się najpóźniej do 15 dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego. Natomiast dostawa bądź świadczenie usług na rzecz osoby nie będącej przedsiębiorcą (a dokładniej nie będącej podatnikiem podatku VAT) musi być stwierdzone paragonem z kasy fiskalnej.

Oczywiście są w naszym prawie wyjątki co do powyższego obowiązku wystawiania paragonów i posiadania kas fiskalnych – zarówno podmiotowe (a więc dot. konkretnych podatników) jak i przedmiotowe (dot. konkretnych czynności podejmowanych przez podatników). Temat ten jest jednakże nader szeroki, więc pozostawimy go na jeden z kolejnych wpisów, a teraz skupimy się na zasadzie i przejdziemy do sedna niniejszego wpisu.

Tak jak już wspomniałem, aktualnie posiadane przez przedsiębiorców kasy fiskalne w formie fizycznych urządzeń zaczną stopniowo odchodzić do lamusa. Kasy fiskalne online różnić się będą od tradycyjnych urządzeń stałym podłączeniem do internetu, które umożliwiać będzie przesyłanie raportów do Centralnego Repozytorium Kas. Takie kasy fiskalne online nie będą urządzeniem, jak dotychczas, a oprogramowaniem, które trzeba będzie zainstalować na danym urządzeniu elektronicznym.

Zgodnie z nową ustawą bezwzględny obowiązek dla wszystkich przedsiębiorców do wymiany swoich dotychczasowych, tradycyjnych kas fiskalnych na kasy fiskalne online obowiązywać będzie od 1 stycznia 2023r.

Jednakże dla pewnych grup podatników wymóg posiadania i stosowania kas fiskalnych online nastąpi wcześniej niż przed ww. datą.

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązek posiadania kas fiskalnych online dotyczy podatników trudniący się:

    • 1) świadczeniem usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów),
    • 2) sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędu silników spalinowych.

Od 1 lipca 2020 roku w kasy fiskalne online muszą zaopatrzyć się podatnicy zajmujący się:

    • 1) świadczeniem usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
    • 2) sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Od 1 stycznia 2021 roku w kasy fiskalne online muszą zaopatrzyć się podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu).

Oczywiście, żeby nie było za kolorowo, zakup kasy fiskalnej online będzie wiązać się dla przedsiębiorców z wydatkiem – trzeba będzie bowiem kupić całkiem nową kasę fiskalną. Natomiast, po poprawkach, jako że pierwotnie nie było to zakładane, rząd przyznał możliwość skorzystania z tzw. ulgi na zakup kasy fiskalnej, która pozostała na dotychczasowych warunkach. Kupując więc kasę fiskalną online będziemy mogli odliczyć od należnego do zapłaty podatku VAT 90% jej wartości netto, nie więcej niż 700,00 złotych. Natomiast przedsiębiorcy, którzy podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT będą również mogli skorzystać z tej ulgi, występując o zwrot środków do Urzędu Skarbowego.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *