IP BOX A TARCZA ANTYKRYZYSOWA

Myślę, że tym krótkim wpisem raz na zawsze zamknę tematykę ulgi IP BOX na blogu – no chyba, że zmienią się przepisy i trzeba będzie omówić zmiany.

Przypominając – do tej pory opisałem na blogu czym w ogóle jest ulga IP BOX i kto może z niej skorzystać, a następnie temat ten rozwinąłem w dwóch kolejnych wpisach: omawiającym to zagadnienie na bardziej konkretnych przykładach i wyjaśniających i przedstawiającym jak przychody korzystające z preferencyjnego opodatkowania należy wyliczać.

W pierwszym z tych wpisów wskazałem także, że ulga IP BOX jest rozliczana raz do roku – wraz ze składaną roczną deklaracją podatku dochodowego. Oznacza to, że w trakcie roku podatnicy uzyskujący przychody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej płacą zaliczki na podatek dochodowy w wysokości wynikającej z ich zasad opodatkowania (19% przy podatku liniowym albo 17/32% przy skali podatkowej). Dopiero natomiast w rocznej deklaracji wylicza się przychód korzystający z ulgi i wtedy US zwraca nadpłatę podatku.

Powyższe zostało potwierdzone przez Krajową Informację Skarbową we wszystkich interpretacjach indywidualnych, które do tej pory otrzymałem.

Tarcza antykryzysowana razie tylko do przychodów osiąganych w roku 2020 – zmieniła te zasady. Pozwoliła podatnikom osiągającym przychody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej odprowadzać zaliczki w trakcie aktualnego roku kalendarzowego w preferencyjnej wysokości 5%.

Tak więc do skorzystania z ulgi IP BOX nie trzeba już czekać do przyszłego roku i deklaracji podatkowej.

Tarcza antykryzysowa weszła w życie z dniem 31 marca 2020r. Zasadnym więc staje się pytanie – co z zaliczkami, które podatnicy uiszczali za pierwszy kwartał 2020r?

Na ten temat ustawa częściowo milczy, wskazując jedynie, że pierwszą zaliczkę w preferencyjnej wysokości podatnik może zapłacić dopiero za przychody uzyskane od 1 marca 2020r. Tak więc wydaje się, że przychody za styczeń i luty będą musiały być rozliczone wg ogólnych zasad, tj. w deklaracji rocznej składanej do końca kwietnia 2021r.