PRZEKSZTAŁCENIE PRZEDSIĘBIORCY W SPÓŁKĘ Z O.O. A WYPŁATA ZALEGŁYCH ZYSKÓW
W dobie ciągle zmieniających się przepisów podatkowych i idącym za tym wzrostem obciążeń podatkowych i ZUSowskich prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej często okazuje się nieopłacalne. Zwłaszcza gdy taki przedsiębiorca większość uzyskiwanych zysków chce pozostawić w przedsiębiorstwie na poczet inwestycji.
Często dużo bardziej korzystną formą prowadzenia działalności gospodarczej okazuje się spółka – komandytowa, z o.o. – zwłaszcza gdy spółki te mogą skorzystać z niskiego, 9% podatku CiT i skorzystać z różnych środków optymalizacji podatkowej.
Jednakże przejście z jednoosobowego przedsiębiorstwa do spółki nie jest sprawą prostą. Czasami jedynym rozwiązaniem jest dokonanie formalnej procedury przekształcenia.
Przekształcenie jednoosobowego przedsiębiorstwa już kiedyś na blogu opisałem (wpis dostępny tutaj i zachęcam Państwa oczywiście do jego lektury). W tym miejscu wskażę tylko, że JDG może być przekształcone wyłącznie w spółkę kapitałową – a więc przede wszystkim w spółkę z o.o., bowiem spółki akcyjne i proste spółki akcyjne to jednak nadal znikomy ułamek rynku.
W wyniku takiego przekształcenia powstaje nam spółka z o.o., która przejmuje w całości dotychczasowe przedsiębiorstwo, a przedsiębiorca staje się jej jedynym wspólnikiem. Oczywiście może potem przyjąć do spółki nowych wspólników (żeby uniknąć składek na ZUS jakie są obowiązkowe przy jednoosobowej spółce z o.o.).
Rodzi się jednak pytanie – co z zyskiem, który osiągnięty został przez jednoosobowe przedsiębiorstwo (i który został opodatkowany podatkiem od osób fizycznych PiT), ale który nie został fizycznie wypłacony? Czy w przypadku przekształcenia w spółkę z o.o., która jakby nie było jest podatnikiem podatku CiT, wypłata tego zaległego zysku ze spółki będzie jeszcze raz opodatkowana?
Tak na „chłopski rozum” – zysk osiągnięty przez przedsiębiorcę w trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, który został już u tego przedsiębiorcy opodatkowany ale nie wypłacony, może zostać wypłacony już na etapie funkcjonowania spółki po przekształceniu bez żadnych negatywnych skutków podatkowych. Oczywistym bowiem jest to (jest to zresztą reguła prawa podatkowego), że to co już raz zostało opodatkowane, nie powinno podlegać kolejnemu, dwukrotnemu opodatkowaniu.
Ale oczywiście, jak wszystko w polskim prawie podatkowym, także to nie jest takie oczywiste. Zdarza się, że organy podatkowe uznają, ze wypłata takiego zaległego zysku wypracowanego przez JDG jeszcze przed przekształceniem powinna zostać opodatkowana.
Na szczęście – jak zwykle to bywa – sądy administracyjne mają w tym zakresie zdanie odmienne, niż organy podatkowe. Zdaniem sądów (oczywiście nie zawsze, ale jednak w przeważającej większości) – wypłata tych środków przez spółkę, jako środków już raz opodatkowanych, pozostaje neutralna podatkowo.
Jeżeli więc taka sytuacja by Państwa spotkała, to jest nadzieja na pozytywne rozstrzygniecie sprawy – chociaż może nie obejść się bez postępowania sądowego.
Jeżeli zastanawiają się Państwo nad zmianą formy prowadzonej działalności, bądź mają Państwo właśnie problem związany z wypłatą zaległych zysków to zapraszam do kontaktu – chętnie pomożemy.