JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA – ZALETY PROWADZENIA

W poprzednim wpisie obiecałem, iż opiszę zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. W zasadzie można powiedzieć, że nawet już to zrobiłem kończąc tamten tekst:) Jednakże czas teraz opisać te zalety trochę szerzej.

1. Założenie działalności:

Jednoosobową działalność gospodarczą rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić na dwa sposoby – albo wypełnić i wydrukować stosowne formularze (do wypełnienia i pobrania ze strony https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/) po czym udać się osobiście do Urzędu Gminy właściwego dla naszej przyszłej siedziby przedsiębiorstwa bądź wypełnić formularze w systemie informatycznym podpisując profilem ePUAP i wysłać do Urzędu Gminy drogą elektroniczną.

Niezależnie od wyboru sposobu rejestracji – oba są wolne od opłat (jest to szczególnie istotne dla zapamiętania, gdyż po rejestracji często można otrzymać list od oszustów, którzy mając zarejestrowane spółki o nazwie podobnej do CEiIDG żądają wpłat środków pieniężnych). Rejestracja trwa kilka dni i – w ramach tzw. procedury jednego okienka od razu dostajemy numer NIP i REGON, nie musząc występować o nie odrębnie.

W formularzach podajemy podstawowe dane, takie jak miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, przedmiot działalności (wg kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)), określamy właściwy Urząd Skarbowy i wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym – podatek liniowy bądź opodatkowanie na zasadach ogólnych (które omówię w dalszym wpisie) oraz czy zaliczki na podatek dochodowy będziemy wpłacać kwartalnie czy miesięcznie.

2. Brak progu kapitału do założenia działalności:

W przeciwieństwie do spółek kapitałowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna) oraz spółki komandytowo-akcyjnej zakładając jednoosobową działalność gospodarczą nie potrzebujemy mieć żadnego kapitału początkowego. Ma to oczywiście związek z faktem, że ta działalność stanowi jedność z nami samymi (o czym więcej we wpisie „Jednoosobowa działalność gospodarcza – na czym polega?„). Dzięki temu otworzenie biznesu w tej formie nie wymaga od nas zebrania pieniędzy aby opłacić kapitał początkowy, co również znacznie przyspiesza całą sprawę.

3. Koszty prowadzenia działalności:

Jednoosobowa działalność gospodarcza praktycznie nie generuje żadnych kosztów jej prowadzenia i utrzymania. Rejestracja jest darmowa, nieodpłatne są także wszelkie zmiany danych w rejestrze przedsiębiorców CEiIDG. Nie ma konieczności sporządzania corocznych sprawozdań finansowych (chyba, że osiągniemy próg przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych o równowartości w walucie polskiej 2 000 000 euro), co oznacza, że koszty księgowe są również niskie (nie stosujemy tzw. pełnej księgowości a jedynie podatkową księgę przychodów i rozchodów). O zasadach rozliczeń i księgowania jednoosobowych działalności gospodarczych więcej w następnych wpisach:)

4. Firmowe konto:

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie ma zasadniczo obowiązku posiadania tzw. firmowego rachunku bankowego, co oznacza, że może w działalności wykorzystywać konto prywatne, co również wpływa na zmniejszenie kosztów (chociaż często banki oferują różnego rodzaju bonusy przy zakładaniu takich kont firmowych). Jednakże trzeba pamiętać, że używając prywatnego konta nie dokonamy ani nie otrzymamy płatności w procedurze split payment. Ponadto powinniśmy zarejestrować konto w białej liście podatników VAT, a nie bardzo powinniśmy to robić z kontem prywatnym. Dlatego zdecydowanie sugeruję otworzenie konta firmowego.

Podsumowując – jednoosobową działalność gospodarczą polecałbym otwierać i prowadzić na samym początku wchodzenia na rynek (w razie rozwoju działalności zawsze można ją przekształcić w spółkę kapitałową), chyba że od początku nastawiamy się na prowadzenie biznesu wysoce ryzykownego, w branżach, w których dużo zależy od czynników, na które nie mamy wpływu (często są to np. branże deweloperska i budowlana).

Oczywiście jednak, tak jak wskazywałem w pierwszym wpisie, wybór formy działalności zawsze zależy od konkretnych czynników danej sprawy, dlatego też zachęcam do kontaktu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *